Fele sem igaz?

Nincs igazi bizonyíték, hogy a húsevés cukorbajt okozna.

Házunk tája2024. 11. 25. hétfő2024. 11. 25.

Fotó: Darnay Katalin

Fotó: Darnay Katalin

Az uniós állattenyésztésben és húspiacon tevékenykedő, hasonló gondolkodású partnerekből álló Európai Állattenyésztés Hangja elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában a húsfogyasztás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása közötti összefüggéseket bizonyítani próbáló újabb tanulmány hiányosságaira hívja fel a figyelmet – melyet a magyar agrárkamara tett közzé. 

Az anyagban felteszik a kérdést, hogy a húsfogyasztás valóban cukorbetegséget okoz-e? Nyilvánvalóan nem. Egyesek mégis évek óta próbálják bizonyítani ezt, sikertelenül. A közel­múltban újabb tanulmány jelent meg, amely a húsfogyasztás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása közötti összefüggést firtatja. A szerzők alacsony tudományos színvonalú tanulmányokat tesznek közzé a húsfogyasztás és a cukorbetegség közötti kapcsolatról, miközben a rendkívül alapos és rendszeresen végzett felülvizsgálatok és a legszigorúbb tudományos igényű klinikai vizsgálatok már bőségesen és alaposan bizonyították az ellenkezőjét. 

A húsfogyasztás nem növeli a vércukorszintet, az inzulinrezisztenciát, a gyulladást és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Valójában éppen az ellenkezőjéről van szó, és az embereket arra ösztönzik, hogy hagyják el a gabonaféléket, a keményítőt és a cukrot, és egyenek több vörös húst, mellyel visszafordíthatóvá válhat a 2-es típusú cukorbetegség – olvasható a cikkben. Mint írják, megingathatatlanul, évtizedek óta rendíthetetlenül vegetáriánus ideológiát követve és a hiperfeldolgozott vegán élelmiszereket gyártó multinacionális cégek pénzügyi érdekeltségei által támogatva készülnek a húst és a húsfogyasztást támadó elemzések. 

A most megjelent elemzésben megkérdőjelezhető a mintavétel pontossága, alapvető adatok hiányoznak belőle, és semmilyen alátámasztott ok-okozati összefüggéssel nem rendelkezik, amint arra több tudományos kutatási szakértő is rámutat. Például nincsenek dokumentált klinikai előzmények, genetikai, környezeti és viselkedési tényezők felmérése is hiányzik, ahogy azt sem rögzítették, hogy az elhízás és a mozgásszegény életmód mennyire volt jellemző a mintában szereplő emberekre.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek