Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Barack Obama lett az Amerikai Egyesült Államok 44. elnöke, s a jövő év elején beköltözhet a washingtoni Fehér Házba.
Az összes nagy hírcsatorna a demokrata politikus győzelméről szóló beszámolóval kezdi híreit. A CNN-től a BBC-ig tényként veszik, hogy történelmében először színesbőrű elnöke lesz a világ vezető hatalmának.
Magyar idő szerint reggel öt órakor az összes szavazat 57 százaléknyi feldolgozásakor már biztosan vezetett John McCain repiblikánus elnökjelölt ellenfele: Obamának már 333 elektori szavazatot gyűjtött, s a győzelemhez elegendő 270.
Az Egyesült Államok szavazási rendszere meglehetősen összetett. Az elnököt az erre hivatott elektori testület választja, amelynek tagjait a szövetségi államok delegálják. Minden államnak annyi elektora van, ahány szenátort és képviselőt küld a washingtoni kongresszusba. Ezt főként a népességszám határozza meg. Az elektori testület 538 főből áll, ennek fele 269, a többséghez tehát 270 szavazat kell.
Az elnökjelöltek minden állam elektoraiért külön vetélkednek, és aki többséget szerez, az mindent visz, az állam elektorainak száma hozzá tartozik. Az 50 állam közül 48 annak a jelöltnek adja összes elektori voksát, aki az adott államban megszerzi a választók szavazatainak a többségét, a többi jelöltre leadott szavazat veszendőbe megy. Így a választói szavazatok és az elektori szavazatok eltérhetnek egymástól - mint például 2000-ben: az elektori szavazatok többségét megszerző George Bush félmillióval kevesebb választói szavazatot kapott, mint ellenfele, Al Gore demokrata párti elnökjelölt.
Bekékül hát az USA: a demokraták színe nemcsak az elnökválasztáson donimált, hanem a kongresszusban és a szenátusban is.
Barack Obama pedig John F. Kennedy óta az első északi demokrata elnök.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu