Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Közösségekben manapság is előfordul a fejtetű, amely pillanatok alatt elterjedhet a gyerekek között. Csakhogy a családok egy része ezt nem veszi komolyan, és az ÁNTSZ is csak akkor lép, ha már nagy a baj.
Kép: Fejtetü lapostetü élösködö rovar fertözés hajas fejbör hajmosás tisztálkodás mosakodás higiénia egészség 2008.12.27. fotó: Németh András Péter
Egy miskolci óvoda nemrég hosszú hetekig hadakozott a fejtetvekkel. Az eset nem ritka, szinte minden óvodában, iskolában visszatérő probléma, bár az intézmények igyekeznek elkerülni a nyilvánosságot. Előbb-utóbb azonban már nem lehet a szőnyeg alá söpörni, mert nemcsak az óvodapedagógusok és a tanárok veszik észre, hanem az intézményeket havonta látogató védőnők is.
Ilyenkor a vezetők diszkréten, tapintatosan közlik a gyanút (amit inkább ténynek nevezhetnénk) a szülőkkel, és kezükbe adnak egy tájékoztatót, amely a tetűirtás tudnivalóit tartalmazza. A gyereket, gyerekeket nem tiltják ki az intézményből, ezt nem tehetik meg, de orvosi vagy védőnői igazolást kérnek a szülőktől, hogy gyermekük immáron „tiszta fejjel” közösségbe mehet.
Mi a szülő teendője ilyenkor? A patikában kapható tetűirtó szerek valamelyikével este a használati útmutatás szerint „le kell kezelnie” a gyerek fejét, leszedegetnie hajáról a serkéket, és a nebuló másnap már tiszta lesz. A legdrágább szer 2235 forint, a középáras 1760, a legismertebb és legrégibb pedig 865 forintba kerül.
A gond az, hogy némelyik anyuka minderre nem hajlandó. Vagy megsértődik, mondván, az ő gyereke nem tetves, vagy ha mégis elismeri, ujjal mutogat másokra – vajon kitől kapták el? –, vagy arra hivatkozik, hogy nincs pénze a patikaszerekre. Ekkor indul be a pedagógusok, védőnők gyakran szélmalomharca. Képbe lép az orvos, a családsegítő szolgálat, jelentik az ügyet a jegyzőnek, és ha semmi nem történik a családban, végül az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat segítségét kérik. Ugyanis patthelyzetben az ÁNTSZ jogosult rá, hogy elvégezze nemcsak a gyerek, de az egész család kezelését. A tisztiszolgálat szakemberei azonban nem ugranak rögtön az első tetűnél, csak akkor lépnek, ha már elharapózott a baj – ilyenkor viszont a családok mellett olykor egész iskolákat is tetvetlenítenek.
A tetűgond az elszegényedés miatt mára állandóan napirenden van. A miskolci Létminimum Alatt Élők Társasága lassan tíz éve küzd ellene. A szervezet panaszkodik a szerek drágulása miatt, és azt is nehezményezik, hogy az ÁNTSZ csak egyszer kezeli a családokat. Holott az életkörülmények ismeretében ezt a második, ötödik, tizedik napon is meg kellene ismételni...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu