Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A lassan nyolcadik napja tartó gázkrízis tegnapi, s eddigi legnehezebb napján elmaradt a szokásos fogyasztási csúcs. Ez annak köszönhető, hogy az ipari üzemek mellett a lakosság is takarékoskodott. Ma 1-2 millió köbméter gázt adtunk a krízis küszöbén álló Szerbiának a hazai tartalékokból.
- Hazánk takarékoskodásból kitűnőre vizsgázott - kezdte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ma délután a Parlamentben tartott sajtótájékoztatón, melyben a gázellátás jelenlegi és jövőbeni helyzetéről, az energiaprobléma hosszú távú megoldásáról is beszélt. Mindenekelőtt köszönetet mondott minden magyar állampolgárnak a gázlángok tegnap esti takarékra vételéért, melynek köszönhetően eddig soha nem tapasztalt dolog történt, a magyar lakosság valóban lejjebb vette a termosztátokat, lecsavarta a konvektorokat, így elmaradt a szokásos fogyasztási csúcs.
Mintegy 3 millió köbméter gázt takarítottak meg egy éjszaka, ami nagyjából megfelel Bosznia egynapos, illetve Szerbia félnapos gázfogyasztásának. A kormányfő ezt „hazafias magatartásnak” nevezte, és megköszönte mindenkinek, aki így cselekedett. Mint fogalmazott, „Hála Istennek, Magyarország jelentős gáztartalékokkal rendelkezik”, de nemcsak ez, hanem a tegnapi próbanap is lehetővé tette, hogy ma például 1-2 millió köbmétert adjanak el Szerbiának, segítve szomszédunkon, ahol fűtetlen lakásokban fagyoskodnak a Vajdaságban és Szerbiában élő emberek. Ez támogatás ilyen helyzetben normális, emberséges, és tisztességes kötelesség, amit folytatni szeretnének, de napi döntésekkel, hogy mikor mennyit, vagy tudunk-e egyáltalán nélkülözni annyit, ami Magyarországnak nem jár aránytalan elvonással. „Ma este, mondta Gyurcsány Ferenc, koordinálva az energiaközponttal és a MOL vezetőivel, már arról tárgyalnak, hogy 2 millió köbméter gázt pár óra alatt ismét eljuttatnak Belgrádba, hogy a lakásokban ezen a napon is meleg legyen. Szeretné, hangsúlyozta a miniszterelnök, ha a magyar lakosság ezt a gesztust, hogy jó szomszédként támogatjuk a nélkülözőket, megértéssel fogadná.
Továbbra is fenntartják a szigorú kríziskontrollt, mert hetekig, legrosszabb esetben hónapokig is elhúzódhat az energiaválság, bár szakemberek szerint a lakosság közvetlen ellátása akkor sem kerül veszélybe. Ám Magyarország azt is szeretné, hogy az Európai Unió a leghatározottabban fellépjen a Kijev és Moszkva között elfajuló vitában, és tegye egyértelművé: elfogadhatatlan, hogy a szerződések be nem tartásának árát részben az európai fogyasztókkal fizettetik meg. „Az egyszerűen képtelenség, hogy Ukrajna és Oroszország lövöldözi egymást, de a golyók minket és másokat találnak el!” Ha Kijevnek fontos az európai perspektíva, nem veszélyeztetheti ilyen magatartással. Ha Moszkvának fontos az Európával való jó kapcsolat, mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy Kijevvel folytatott vitája ne sértse Európa lakosainak, kis- és nagy vállalatainak, iparágainak az érdekeit. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, ezt az álláspontot képviseli a Visegrádi Négyek ma esti pozsonyi találkozóján is.
Bár mi nem tudjuk eldönteni, kinek van igaza, vélekedett a miniszterelnök, ám Magyarország is azt akarja, ha létrejön közöttük a megállapodás, a következő pár hónapban az unió és tagországai ellenőrizhessék a betartását. Ezért Magyarország arra kéri Brüsszelt, ha Kijev vonakodásának hátterében pénzügyi nehézségek állnak, és igényt tart az uniós segítségre, akkor ilyen forrásokból próbálják megoldani finanszírozási gondjaikat.
Ami a jövőt illeti, Magyarország 2006, az első kisebb gázkrízis óta sürgeti az uniós régió energiarendszerének összeköttetését. Mint mondta, hazánk már annyit tett az elmúlt időszakban ennek érdekében, hogy ennek köszönhetően nem érinti az országot a mostani válságnak a hatása olyan mélységben, mint például Szerbiát.
Gyurcsány Ferenc szerint a következő két hétben Magyarország nagyobb gond nélkül képes fenntartani a gázellátás jelenlegi mennyiségét tartalékai által, s jövő szerdán pedig a kormány tárgyal azokról az eljárásokról, melyekkel felkészül a krízis elhúzódására. A lakások, közüzemek fűtése semmiképpen nem kerülhet veszélybe, ám ha négy hétnél is tovább tart a két ország vitája, ez hatalmas veszteséget okozhat a magyar ipari fogyasztóknak. Reményét fejezte ki, hogy nem lesz szükség újra a második kategóriájú gázkorlátozás bevezetésére, de ha mégis, kénytelenek megtenni. Kérdésre válaszolva a kormányfő azzal zárta a tájékoztatást, hogy a gázszolgáltatóknak nincs kártérítési kötelezettségük a cégekkel szemben, amelyek leálltak a gázkorlátozás miatt, s emiatt tetemes veszteségek érték őket, mivel ezért a helyzetért nem ők a felelősek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu