Jegyzőkönyv a legurított pálinkáról

Holnaptól kötelező naponta vezetni, mennyi tömény szeszes ital fogyott a kocsmákban. A vendéglátós szakmai szervezetek az egész jogszabályt visszavonatnák.

Hírek, információkTanács Gábor2009. 01. 31. szombat2009. 01. 31.

Kép: Standolás, kocsma, ital, vilmoskörte jagermeister, alkohol, vendéglátópiari egység, 2009.01.27. fotó: Németh András Péter

Jegyzőkönyv a legurított pálinkáról
Standolás, kocsma, ital, vilmoskörte jagermeister, alkohol, vendéglátópiari egység, 2009.01.27. fotó: Németh András Péter

Tízmilliárdos kárt okoz az országnak a feketén értékesített szeszes italok kereskedelme, és ezt a készítőknél nem, csak a kereskedőknél lehet megállítani – így érvel a Pénzügyminisztérium a napi standolás újbóli bevezetése mellett. A készletek ilyen gyakori és alapos ellenőrzése csak a vendéglátósok adminisztrációs- és munkabérköltségeit növeli, de nem alkalmas a pancsolt tömények kiszűrésére – így a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetsége. A megváltozott jogszabály szerint február elsejétől a Vám- és Pénzügyőrség által rendelkezésre bocsátott nyomtatványon tizedesjegy pontossággal kell vezetni mindennap a szeszes italok összesített mennyiségét nyitáskor és záráskor. Hasonló szabályozás rövid időre 2004-ben is életbe lépett, akkor a szakmai szervezetek tiltakozására eltörölték. Hasonló kezdeményezés most is indult, ráadásul egy szocialista politikus, Újhelyi István, az Országos Idegenforgalmi Bizottság elnöke állt az élére.

– Tíz százalék szabályszegő miatt az egész szakmát büntetik ezzel a jogszabállyal, holott a szeszhamisítókat csak az előállítók hatékony ellenőrzésével lehetne visszatartani – véli a KISOSZ Csongrád megyei szervezetének titkára, Martonosi István. – A vendéglátóipari helyiségbe csak számlával vagy szállítólevéllel lehet bevinni szeszes italt, és csak számlával lehet kiadni, ez alapján a kereskedő ellenőrizhető: a napi standolás felesleges adminisztráció – mondja Martonosi. – A pincérek rendszerint tizenkét órát dolgoznak, utána a munka törvénykönyve szerint már nem kezdhetnek neki méricskélésnek.

Kérdés azonban, hogy ha ennyire jól követhető a számlák alapján a fogyasztás, akkor mi akadályozza a vendéglátóst, hogy a nap végén az eredményt beírja a megfelelő rubrikába?

– A pénztárgép csak az árakat tartalmazza, de azt nem, hogy mit adtunk el – magyarázza Martonosi István, aki azt is sérelmezi, hogy a szeszes italokat összesítve kell feltüntetni. A jogszabály alapján pedig ötszázalékos eltéréstől három- és hatszázezer forint közötti büntetés róható ki. Az általunk megkérdezett kocsmárosok és pincérek szerint a tömények esetében olyan kis menynyiségekkel dolgoznak, hogy néhány centes eltérések könnyen összejönnek. Hiába tudják, hányszor négy centet adtak el, ennek ellenére is csak méréssel lehet eldönteni, mennyi maradt az üvegben. Ezek az apró eltérések még jobban nőnek, ha az ember a teljes szeszesital-választékot próbálja összesíteni.

A pontos mérést és az italfogyás számontartását egy sereg berendezés segíti, amelyeket az interneten is könnyű fellelni. Számos vállalkozás hirdet átfolyásmérőket, adagolókat – úgynevezett dózereket –, amelyekkel biztosítani lehet, hogy a négy cent négy cent legyen. Hasonlóképpen könnyen beszerezhetőek olyan számítógépes programok, amelyekkel a raktárkészlet számon tartható, ilyet a VPOP honlapjáról is le lehet tölteni – előreláthatóan februártól.

– Ha azt akarja az állam, hogy számítógéppel tartsuk nyilván a készletet, adjon számítógépet minden üzletnek – válaszolt kissé indulatosan felvetésünkre Martonosi István. – Mi még nem tartunk ott, hogy ezt megengedhessük magunknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek