Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Adóparadicsom létrehozását tervezi falujában a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Komlóska polgármestere. Köteles László vastagon bekente mézzel azt a madzagot, mellyel a településre csalogatná a vállalkozásokat. Az érdeklődés akkora, hogy már Svájcból is bejelentkeztek.
– Éppen egy hónapja dobta be a köztudatba, hogy Komlóska lesz az ország adóparadicsoma. Egészen pontosan miféle mézzel kenték be azt a bizonyos madzagot?
– A helyi önkormányzat, miután megvizsgálta a jelenlegi adókörnyezetet és jogszabályi hátteret, úgy döntött: a nálunk letelepedő vállalkozásoknak nem kell iparűzési és építményadót fizetniük. Mivel előreláthatólag a 2009-es évnek az önkormányzatok és a vállalkozások is a vesztesei lesznek, így talán többet tudnánk segíteni egymásnak, mint elsőre gondolnánk. Az önkormányzat elengedi az adóbevételeket, a vállalkozások pedig csak a mindenhol és mindenképp megfizetendő adókat fizetnék itt be. Mindenki jól járna.
– Jellemezné a kezdeményezés visszhangját?
– Rendkívüli az érdeklődés, folyamatosan tárgyalok különböző vállalkozásokkal, sőt újonnan letelepedett cégek is vannak már. Ez lesz az első év, amikor azt tapasztalják, hogy érdemes átszervezni a vállalkozást, megéri idejönni, hiszen nagyon sokat spórolhatnak. Bárkivel beszélek, azt mondja: meg kell próbálni túlélni ezt az évet, de nem leépítésekkel, elbocsátásokkal, sokkal inkább új, bevételt növelő és a kiadásokat csökkentő lehetőségekkel. Márpedig a mi kezdeményezésünk ilyen.
– Milyen vállalkozások kíváncsiskodtak?
– Mindenféle vállalkozásnak kedvez ez a lehetőség, de főként szállítmányozó, befektető, építőipari cégek jelentkeztek. Mostanában tárgyalok külföldi, köztük svájci befektetőkkel energia-előállító üzem létesítésére.
– Az idecsalt cégek Komlóskán építik fel az új székhelyüket?
– Előfordul, hogy építenek, de inkább az önkormányzattól bérelnek ingatlanokat, számukra ez kedvezőbb. Vannak erre a célra alkalmas ingatlanjaink, ipari területeink, ezeket bérbe adjuk.
– Eszébe sem jutott, hogy ez egy lufi, amely éppen a gazdasági válság miatt pukkan majd ki?
– Nem most találtuk ki. Jómagam 1994-től vagyok polgármester, azóta alakítjuk folyamatosan az adókörnyezetünket. Eddig csupán saját vállalkozásaink voltak itt, például létrehoztunk egy szövetkezetet a magántulajdonba került erdőterületekre. Úgy véltük, nem kellene tovább terhelni ezeket a vállalkozásokat, hanem örülni, hogy munkát adnak az embereknek. Csakhogy amíg nem kellett meghúzni a nadrágszíjat, a cégek sem nagyon foglalkoztak ezzel a lehetőséggel. Most már sokan elgondolkodnak rajta, hogyan kellene takarékoskodni.
– Mit jelenthet majd adóparadicsomban élni a komlóskaiaknak?
– Elsősorban azt, hogy nem növekednek az adóterheik. Háromszázharmincnyolcan laknak a faluban, de megjegyzem, a második világháború után több mint ezren éltek itt, s most újra kezd benépesülni a falu.
– Talán azt próbálják kicsiben megcsinálni, amit, úgymond, nagyban is lehetne?
– Nem is titkolom, hogy példát szeretnénk mutatni az ország számára. A Vállalkozók Szövetségével megállapodást kötöttünk, s ugyanerre készülünk az Országos Kereskedelmi és Iparkamarával is. Hiába emlegetik az érdekképviseletek az adócsökkentést, ha nem tudnak jó példát felmutatni, a nagypolitikánál süket fülekre találnak. S hadd tegyem hozzá: sok tévhit él ezzel kapcsolatban az országban.
– Egyet mondjon!
– Nem igaz, hogy csak akkor jön a befektető a településre, ha autópálya van a közelben. Hollóházához közel, a határ másik oldalán van a szlovákiai Kesznyet település, ahol hatalmas logisztikai központot és ipari parkot építenek, pedig arra nem vezet autópálya. Ott a nagypolitika létrehozta a megfelelő jogi és adókörnyezetet.
– Megorroltak önre a polgármester kollégák, vagy tapsikolnak és elcsenik az ötletét?
– Többen nyilatkoztak már, hogy megfontolják a kezdeményezést és hasonló lépésekre készülnek. Amikor a kisposták megmentésére mozgalmat indítottunk, csaknem ezer falu csatlakozott hozzánk. A legtöbb településnek van egy-két módosabb elszármazottja, akik a szülőhelyükre vihetnék a vállalkozásukat. Hiába ül sok polgármester a parlamentben, nem alkotnak egységet és nem tudnak tenni a helyzet jobbításáért. Nincs mire és kire várnunk, csak úgy van valódi esélyünk, ha önmagunkon segítünk. Egyébként vállalkozó is vagyok, így az érem mindkét oldalát ismerem.
– Európa egyik leghíresebb adóparadicsoma Monte-Carlo. Mondhatni, hogy egy majdani zempléni Monte-Carlo polgármesterével beszélgettem?
– A mi falunkat mindörökre Komlóskának hívják...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu