Korlátozni kell a gázhasználatot

Holnap délelőtt a legnagyobb gázüzemű erőművek átállnak olajra, illetve szénre. Ma kora délutántól teljesen leállt a földgáz-szállítás Ukrajna felől. A hazai tározókból teljes kapacitással veszik ki az energiahordozót, hogy az ország lakossága ne maradjon ellátás nélkül.

Hírek, információkO. Horváth György2009. 01. 06. kedd2009. 01. 06.
Korlátozni kell a gázhasználatot

Ma délután ukrán oldalról leállt a gáz szállítása Magyarország felé - jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter és Zsuga János, az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója. A krízisbizottság bejelentette: kötelezik a hazai erőműveket, hogy holnap 11 órától álljanak át más energiahordozókra, például kőolajtüzelésre és ezzel teremtsék elő az itthon szükséges villamos áramot.

A földgáz ugyanis nem csak a fűtéshez, főzéshez és vegyipari üzemek alapanyag-ellátáshoz kell, hanem gázturbinák segítségével állítjuk elő az áram csaknem 40 százaléknyi részét is. Mivel már második napja kell a lehető legnagyobb mennyiségben – napi 51,5 millió köbmétert - a tározókból kitermelni a betárolt gázt, korlátozásra lesz szükség.

Ezt öt fokozatban kell végrehajtani, a mostani helyzetben elsőként az erőművek és néhány nagyobb ipari felhasználó áll át, vagy le. Ezzel 6-8 millió köbméter takarítható meg. A mostani hidegben naponta 65-75 millió köbméter gáz fogy az országban. Ausztria felül ugyan elméletileg van lehetőség gáz beszerzésére, de most onnan is csak a szokásos fele, 3,6 millió köbméter érkezik. Van napi6-8 milliós hazai kitermelés is, de az ellátást igazából a magyar földgáztározók biztosítják, melyeket év közben töltenek fel.

További korlátozás esetén már olyan élelmiszeripari üzemeket is leállítanak, melyek sok gázt használnak fel. Azután következhetnek más ipari cégek is, nagyjából 30 van belőlük. A következő fokozatba további 100 üzem tartozik, aszfaltgyárak, téglagyárak, mezőgazdasági üzemek. Ha mindez a sok gyár leáll, akkor is még hatvan napig lehet a lakosságot, kórházakat és szociális intézményeket üzemeltetni a magyar tartalékokból.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek