Csodavárás és szómágia

Csak semmi pánik, mi majd megoldjuk. Összehangoljuk a nemzetközi szabályozást, a cselekvést, megregulázzuk a nemzetközi pénzvilágot, és megelőzzük a majdani válságokat, megtervezzük a jövő körvonalait, reformjait.

Hírek, információkA. Fodor György2009. 03. 20. péntek2009. 03. 20.

Kép: A carnival float shows a papier-mache figure representing Uncle Sam who is overwhelmed by crashing skyscrapers of the three U.S. carmakers during the traditional Rose Monday carnival parade in the western German city of Cologne February 23, 2009. The Rose Monday parades in Cologne, Mainz and Duesseldorf are the highlight of the German street carnival season. REUTERS/Alex Grimm (GERMANY), Fotó: © Alex Grimm / Reuters

A carnival float shows a papier-mache figure representing Uncle Sam who is overwhelmed by crashing skyscrapers of the three US carmakers during the traditional Rose Monday carnival parade in Cologne
A carnival float shows a papier-mache figure representing Uncle Sam who is overwhelmed by crashing skyscrapers of the three U.S. carmakers during the traditional Rose Monday carnival parade in the western German city of Cologne February 23, 2009. The Rose Monday parades in Cologne, Mainz and Duesseldorf are the highlight of the German street carnival season. REUTERS/Alex Grimm (GERMANY)
Fotó: © Alex Grimm / Reuters

Ezt a hangulatot sugallják a nevezetes G20-ak, amelyek április másodikán London közelében tartják világmegváltó csúcstalálkozójukat. Érdemes böngészni a „Húszak” listáját: ez a soha sem látott csoport akkor jött létre, amikor 1999 táján Ázsia gazdasága összeomlott. Azóta volt ugyan néhány dekoratív megjelenésük így együttesen a nemzetközi porondon, de kevesen figyeltek rájuk. Most hirtelen, hogy kirobbant a globális gazdasági válság, megint szerepet kaptak a világszínpadon. Miért? – mert ezek az országok együtt a világgazdaság 85 százalékát képviselik. Van ennél erősebb érv?

A világgazdasági válság végigsöpört az egész glóbuszon. Miközben a gazdagok csak úgy szórták a milliárd dollárjaikat és euróikat bankjaik megmentésére, a kisebb országok érzékenyen figyelték, hogy nekik milyen szerep jut a válság megoldásában: ők voltak a legsebezhetőbbek, a legkitettebbek a gazdasági cunaminak. A magyarok gondjai közismertek, de ugyanilyen válságot éltek át az Európai Unió parányi országai is, amelyek soha sem érthették meg a nagyok gondjait. Ők csak kiszolgáltatottak voltak a német vagy az amerikai gazdaságnak, a britek elképzeléseinek, a franciák válságmegoldó terveinek.

Ha az olvasó megvizsgálja a G20-ak – mellékelt – listáját, akkor észreveheti, hogy a felsorolásban szerepel ugyan az Európai Unió, de külön-külön „szavazati joggal” ott vannak az EU nagyjai, sőt Oroszország is.

A múlt hét végén a festői – ez fontos –, London közeli kisvárosban találkoztak a G20-ak pénzügyminiszterei, és csak abban jutottak dűlőre, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mozgósítható tőkéjét emelni kell, mert a közeli jövőben sok pénzre lesz szükség. Ez volt a világmegváltó megállapodás lényege – ennél se több, se kevesebb. Még az összegben sem tudtak megegyezni. Viszont a G20-ak több tagja – mint például Kína – rögtön jelezte, hogy át kell alakítani az IMF szavazási rendszerét, azaz a „fejlődő” országoknak kell átadni a döntési jogkörök jó részét.

Alistair Darling brit pénzügyminiszter persze villogott és elmondta, hogy ezentúl az IMF-nek válságmegelőző szerepet is be kell töltenie, Douglas Alexander brit miniszter pedig kijelentette, hogy itten felfordul a világ, mert az 1930-as évek óta nem volt ekkora válság. A kérdés csak az, hogy mi legyen azokkal az országokkal, amelyek nem tartoznak a mágikus húszba.

Számukra a nemzetközi közösség megtalálta a megfelelő kifejezést: „politikai akarat”. A legújabb felfogás szerint minden azon múlik, hogy a bajban lévő országokban milyen mértékben van meg a politikai akarat a válságból való kikerülésre. Egyre nagyobb teret nyer az a nézet, hogy az európai országokból hiányzik ez az eltökéltség, sőt: a puhány európaiakra semmit nem lehet rábízni.

Az európai sajtóban kezdetben elutasították azt a magyar tervet, hogy a keleti régiókat külön pénzügyi csomaggal segítsék meg. Nem sokkal később az európai sajtó azonban már arról írt, hogy a válságot megszenvedő fejlődő térség megérdemelné a mankót – ha már a nagy nyugati bankok ezt megkapták. Most ott tartunk, hogy politikai akaratként állítják be a gazdasági kényszert, amely a térség  minden tagállamára kötelezettségeket ró.

A bajt egyelőre az jelenti, hogy a válság korántsem hozta elő a globális reflexet. Kína kiszállt, mondván, hogy szerény készleteit másra kell tartogatnia – pedig Pekingnek volna mit aprítania a tejbe. A legjellemzőbb Barack Obama amerikai elnök kijelentése: közölte, hogy a világ legbutább ötlete a G20 és Európa szembeállítása, és neki csak egy célja van, a gazdasági értelemben vett pártatlanság.

Nagyjából eldőlt, hogy a nagyobb államoknak mi a terve a kilábolásra: a G20-csomag. Aki pedig nem bírja, az vesszen oda. A rémület érthető, hiszen a japán gazdaság tavaly az utolsó negyedévben csaknem 13 százalékkal zsugorodott, a brit iparszövetség pedig azt jósolta, hogy a GDP-jük 4 százalékkal csökken, az államháztartási hiány pedig 10 százalék fölé emelkedik. Mellesleg az amerikai munkanélküliségi ráta meghaladja a 8 százalékot, a briteknél pedig majdnem eléri a 10 százalékot.

Van ok az aggodalomra, hiszen a „politikai akarat” nálunk akadályokba ütközik. A Nyugat a hajánál fogva húzza ki magát a válságból, Kelet- és Közép-Európát viszont benne hagyná a mocsárban – hja, kérem, ez is egyfajta politikai akarat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek