Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nemzetközi sajtótájékoztatón ismertette kormánya programját Bajnai Gordon miniszterelnök.
Kép: Bajnai Gordon 2006.09.26. foto: Nemeth Andras Peter
A programból előzetesen főképpen a megszorítások egyes elemeit és a kormánytagokat érintő takarékossági intézkedéseket ismerte meg a nyilvánosság. A kormány pénteki első ülésén tárgyalt a válságkezelés céljairól és menetrendjéről, az új miniszterek is tanulmányozták annak részleteit, s maga a program ma délutánra vált ismeretessé.
A miniszterelnök a délutáni nemzetközi sajtótájékoztatón elmondta: a kormány második olvasatban is megtárgyalta és elfogadta a válságkezelő tervet, mely nem a szó teljes értelmében kormányprogram, mert a kabinet csak egy évig működik.
A program a válságkezelést, a talpra állást és az ország újbóli növekedési pályára állítását szolgálja. Az intézkedések többségét rövid idő alatt kell megvalósítani, de több olyan is van köztük, melyek hatása hosszú távon befolyásolja Magyarország életét. „Ez az út fájdalmas” – mondta a kormányfő, majd megállapította: most minden magyar polgár számára a lemondások időszaka következik, de a nem cselekvés, a sodródás sokkal fájdalmasabb lenne. „A válság hívatlan vendég, de újra és újra visszatér azokhoz, akik nem értik meg az üzenetét”. A program megmenthet több százezer munkahelyet, a munkavállalók 90 százaléka alacsonyabb sávban adózik majd, a válság enyhülésével pedig újabb munkahelyek jöhetnek létre.
A magyar állam kevéssé hatékony. Magasak az adók, amelyek megfojtják a gazdaságot, miközben az állam sokat költ szociális és jóléti szolgáltatásokra. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy nagyon alacsony a foglalkoztatás szintje.
„Azt szeretném, ha minden magyar polgár megértené, hogy ennek a programnak mi az alternatívája” – mondta Bajnai, aki szerint azonnali cselekvés nélkül tartós recesszióba süllyedhet az ország. Ez egyre nagyobb adósságot jelentene, ami miatt nőne az aggodalom, hogy képes-e az állam ezt visszafizetni. A bizalom hiánya már rövidtávon is kifejeződne a forint árfolyamában, s a vállalati csődök miatt munkahelyek százezrei szűnhetnének meg, 700 ezer devizahiteles lakás kerülhet veszélybe, s elúszhatna a nyugdíjak értéke is.
Három dolgot kell tenni. Először: gyorsan csökkenteni kell az állam kiadásait. Másodszor: meg kell teremteni a növekedés feltételeit, csökkenteni az adókat. Harmadszor: vissza kell szerezni az elveszett bizalmat.
A devizahitelesek érdekében a forintot stabilizáló lépések következnek, továbbá jogi és szakmai segítséget is nyújtanak. Meg kell erősíteni a pénzügyi felügyeletet és a fogyasztók védelmét is.
A közszférában két évre nominális szinten rögzítik a bruttó kifizetéseket. Kezdeményezik a második félévi bérkiegészítés felülvizsgálatát. Megszüntetik a 13. havi juttatást. Az „együtt sírunk, együtt nevetünk” országon a sor, ezért a jövőben az extra kifizetések az ország növekedésétől függnek.
A nyugdíjkorhatárt 65 évre emelik, ami 2012-től indulhat meg. Az őszre tervezett nyugdíjkorrekciót a jövő év elejére tolják el, a jövő évit viszont hosszabb időre elhalasztanák. Visszavonnák az idei évből maradt 13. havi nyugdíjkifizetést, jövőre pedig teljesen megszüntetnék. Bajnai szerint Magyarország egyik legnagyobb problémája, hogy a polgárai a jogszabályban előírt 62 helyett átlagosan 58 éves korukban vonulnak nyugdíjba. A kormány azt szeretné, hogy aki korábban kíván nyugdíjba menni, ez a szándéka kevésbé érje meg, s aki megteheti, dolgozzon, amíg csak lehetséges.
A szociális rendszer módosulásának tükrében70-ről 60 százalékra csökkentik a táppénzt. Két évig a mai szinten marad a családi pótlék összege, a GYES és a GYED pedig összességében a mai három helyet két évig járna. Ez utóbbi intézkedést csak fokozatosan vezetnék be. 2012-ben kerülnének bölcsődébe, óvodába azok a gyerekek, akikre már ez vonatkozna. Ezt az intézkedést csak akkor lehet végrehajtani, ha a mainál jóval több bölcsődei és óvodai férőhely lesz az országban.
A kormány július 1-jétől felfüggeszti a lakástámogatásokat, de ez csak az új hitelekre vonatkozik. A kormány szándékában áll később a rászorultak számára létrehozni egy másfajta rendszert. A gázárak csökkenése lehetővé teszi a gázár-támogatások csökkentését és fokozatos megszüntetését, körülbelül két év alatt.
A kormány racionális, jobb és ésszerűbb helyközi közlekedést akar. Kisebb kiigazítás várható a közszolgálati médiumok támogatásának terén, valamint az agrártámogatások rendszerében.
Az szja alsó sávhatárát már az idén 1,9 millió forintra emelik. Az áfa 25 százalékra nő, de átmenetileg bevezetnek egy középső áfakulcsot – korlátozott körben – a túléléshez szükséges termékek esetében. Ebbe a 18 százalékos kulcsba a tej, tejtermék, kenyér és távhő tartozik majd.
2010-től komolyabb adóváltozások is kezdődnek. Az 5 százalékos járulékcsökkentés minden jövedelemre kiterjedne, megszűnne az eho. Csökkennének az szja-kulcsok, és az alsó kulcs felső határa 4-5 millió forint lesz. Így a dolgozók 90 százaléka az alacsonyabb kulcs szerint adózna.
Bevezetik az ingatlanadót, úgy, hogy a gazdagokat nagyobb arányban terhelik.
A társaságok adózásában egyszerűsítés várható. A különadót megszüntetik, és 19 százalékos társasági adót vezetnének be. Korlátozni akarják a kedvezményeket és a kivételeket.
A kormány támogatni kívánja a vállalkozások piacszerzését, valamint a bürokrácia csökkentésével javítani akarja a helyzetüket is. A cél, hogy néhány nemzetközi ágazat – autógyártás, logisztika, gyógyszeripar – a válság után is itt maradjon. Ehhez fejlesztésekre van szükség, hogy megőrizhessük a versenyképességet az infrastruktúra és a munkaerő képzettsége területén.
A kormány célzott támogatásokat ad a munkaerő-igényes ágazatoknak, mint az agrárszektor, az építőipar. Növelni kell az energiahatékonyságot, és a megszűnő gázár-kompenzációval párhuzamosan a kormány támogatja a lakások hőszigetelését. A kormány aktív lépéseket tesz a devizahitelesek érdekében, hogy önhibáján kívül senki ne kerülhessen ki a lakásából.
A legfontosabb feladat a bizalom visszaállítása, és ez nem csak a külső, hanem a belső bizalmat is jelenti – mondta a kormányfő. A bizalom helyreállításához meg kell erősíteni a közrendet, szigorítani a Btk-t, segíteni az áldozatok védelmét, fellépni a korrupció ellen.
A program hatására a növekedés középtávon 2 százalékkal is meghaladhatja az európai átlagot. „S az út végén ott van az euró.” Magyarország adóssága már 2010-ben csökken, így visszatérhet a bizalom, megerősödhet a forint, ismét tartós növekedési pályára állhat a gazdaság.
A kormány programjának az alkalmazottak, a közepes keresetűek a vállalkozások és a családok is nyertesei lehetnek. „E programnak egész Magyarország a nyertese lehet, de ehhez végig is kell csinálni” – jelentette ki Bajnai Gordon.
Amennyiben a vártnál is rosszabb lenne a gazdaság teljesítménye, a költségvetésben lesz rá tartalék – mondta Bajnai Gordon. Kérdésre válaszolva közölte: tartani akarják a 3 százalékos hiánycélt, amelyet az IMF-fel és az Európai Bizottsággal kötött megállapodás is tartalmaz, de e szervezetekkel tárgyalni fognak az alternatívákról is.
A tájékoztató végén, kérdésre válaszolva, azt mondta a miniszterelnök: az év második felében jelentősen csökken a gáz ára, ezzel párhuzamosan vonják meg a támogatást. Jövőre a Robin Hood adóból nyújtanak segítséget a leginkább rászorulóknak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu