Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tüntetők rohamozták meg az elnöki palotát, valamint a parlamentet Moldova fővárosában, Chisinauban. Vlagyimir Voronyin elnök kommunista pártjának választási győzelme, pontosabban a vélt vagy valós választási csalások váltották ki a moldovai fiatalok által csak forradalomnak titulált megmozdulásokat. Aztán, hogy egy meglepetéssel több legyen, kiderült: mégsem a kommunisták nyerték a választásokat.
A káosz persze hatalmas, mint minden hasonló helyzetben. Nem igazán lehet hinni már manapság az ilyen forrongások spontaneitásában, és az is nyílt titok, hogy a nekik nem tetsző rezsimek megdöntésére irányuló szervezkedéseket az unió is és Amerika is támogatja, anyagilag is – csakhogy ezt nem igazán lehet bebizonyítani. Ezt a külföldi beavatkozást szajkózza egyre Voronyin is, aki – úgy tűnik – készen áll a 7500 főt számláló fegyveres erő bevetésére is.
Számoljunk. A csaknem négymillió moldvaiból, a becslések szerint, legföljebb 30 ezer tüntet. Ez nem kevés, de nem is túl sok. Az egész ország pedig már azért sem fog csatlakozni hozzájuk, mert a lakosság egynegyede valamelyik nemzeti kisebbséghez – orosz, ukrán, bolgár, gagauz – tartozik, akik nem szeretnének az egyik lehetséges változássorozat végén Romániához csatolt területen élni. Ezenkívül ott van a Moldovához tartozó Dnyeszter-menti köztársaság, azaz Transznisztria: az ország, amely tulajdonképpen nem létezik, mert egyetlen ország sem ismerte el a függetlenségét – de amely orosz befolyás alatt van. És amelyik Oroszország földkarjaként öleli Ukrajna egyik oldalát (a másikat Fehéroroszország). És amelyiken keresztül halad a Balkánt földgázzal ellátó vezeték. És, és – lehetne gyártani az összeesküvés-elméleteket.
Hogy mi lesz a vége? A tüzeket eloltják, a halottakat eltemetik. A dátumot beírják a történelemkönyvbe. Valaki hatalomra kerül, másvalaki pedig nem. Oroszország, Románia és más, némileg Moldovában érdekelt országok mindkét oldali politikai erői majd ujjal mutogatnak egymásra: ejnye-bejnye, ne szólj bele!
S aztán Moldova is felkerül a nemszeretem országok listájára. Arra, amelyiken azok az országok vannak, amelyeket nem tartanak biztonságosnak sem a turisták, sem a befektetők. S amelyiken mi is rajta vagyunk, mióta bejárták a világot a 2006-os budapesti összecsapások felvételei – és még más okokból is.
Ez a forradalom már a világhálón követhető – fejlődünk egyre. Moldvában ugyan az internetet „kihúzták a konnektorból”, mégis felkerültek információk a netre. Megnyomok egy gombot, és látom lángokban állni a moldáv parlamentet. Olvasom, hogy már három halottja van az eseményeknek. Két rendőr és egy fiatal nő. Biztosan úgy hitték: megéri az áldozat. Legyen igazuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu