Hétmilliárdos egyetemi fejlesztés Szegeden

A műszaki és a természettudományos képzés erősítését szolgálja a Dél-Alföldön az a 7,7 milliárdos terv, amelynek támogatásáról Szegeden írt alá szerződést a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség képviselője.

Hírek, információkTanács Gábor2009. 05. 27. szerda2009. 05. 27.

Kép: Szeged, Dugonics tér, SZTE Rektori Hivatal, Hamarosan kiköltözik a Rektori Hivatal Dugonics téri épületéből, amely már régóta felújításra vár. Az épület Somogyi utca felőli részében az irodákat aládúcolták, az udvart csak a galambok lakják. fotó: segesvári csaba, Fotó: Segesvári Csaba

Hétmilliárdos egyetemi fejlesztés Szegeden
Szeged, Dugonics tér, SZTE Rektori Hivatal, Hamarosan kiköltözik a Rektori Hivatal Dugonics téri épületéből, amely már régóta felújításra vár. Az épület Somogyi utca felőli részében az irodákat aládúcolták, az udvart csak a galambok lakják. fotó: segesvári csaba
Fotó: Segesvári Csaba

Normal

0

21

false

false

false

MicrosoftInternetExplorer4

Megújul a Szegedi Tudományegyetem Dugonics téri főépülete, a nagykörúton új épületet kap az egyébként vadonatúj mérnöki kar, de jut kutatás-fejlesztési és informatikai programokra, illetve az egyetem laborjainak teljes felújítására is. Fejlesztési forrásokhoz jut a bajai mérnöki kar és a közelmúltban a Szent István egyetemhez csatlakozott szarvasi Tessedik Sámuel főiskola is.  A terv teljes költségvetése 7,7 milliárd forint, ebből 6,4 milliárdot pályázaton, a TIOP 1.3.1 keretében kap az SZTE. Az erről szóló szerződést Szegeden írták alá.

A Dugonics téri főépület az üvegfalú könyvtárpalota megépítésével nagyjából funkcióját vesztette, ide regionális tudástranszferrel foglalkozó központot tervez az egyetem. Az egyetemi informatikai hálózat fejlesztése E-Universitas címszó alatt fut. A mérnöki kar új épülete önmagában is példát mutatna a hallgatóknak: úgynevezett passzív ház lenne: energiagazdálkodását modern, környezet- és energiakímélő technológiával képzelték el. A napkollektoron, napelemen, hőszivattyún kívül az épületgépészeti megoldások is szabad szemmel megvizsgálhatóak lesznek a hallgatók számára.

Kevésbé látványos, azonban sokkal fontosabb fejlesztés, hogy az egyetem laborjainak felszerelését – ahogy Szabó Gábor rektor fogalmazott – a hatvanas évek szintjéről a huszonegyedik század szintjére fejlesztik fel. A szerződést aláíró egyetemi vezető megjegyezte: Szegeden jó helyen van a forint, azt megfelelő szakértelemmel el tudják költeni. Balogh Árpád, aki az NFÜ képviseletében írta alá a szerződést, az egyetem pályázati eredményességét, és ehhez kapcsolódóan a lobbierejét is dícsérte.

Szeged fejlesztési koncepciója nagyrészt az autonóm egyetemen alapszik. A város profilja a biológiai és informatikai innovációra, kutatás-fejlesztésre lenne kihegyezve, azonban a sok éve futó Biopolisz-program eddig a tágabb közvélemény számára látható eredményeket nem produkált, az egyetlen felmerült nagyobb befektető, a Pfizer gyógyszergyártó cég eljövetelét mély hallgatás övezi. Az egyetem hagyományosan természettudományokban, élelmiszeriparban volt erős, műszaki és közgazdasági képzéssel azonban sokáig nem rendelkezett. A természettudományos karok eleve kevésbé népszerűek a diákok között, ráadásul az itt képzettek gyakran nem találtak helyben állást., mivel  nagy cégek nem telepítettek ide kutatás-fejlesztési kapacitásokat.

A polgármester többször érzékeltette a rektorral a közelmúltban, hogy azt várná: az egyetem piacképesebb szakmákra koncentráljon. A most elnyert támogatások alkalmasak lehetnek arra, hogy ezeken a munkaerőpiacon keresett területeken is erősítsen az SZTE, azt azonban Balogh Árpád hangsúlyozta, hogy eredmény csak akkor várható, ha az építkezések tartalomfejlesztéssel is párosulnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek