Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az Európai Unió egyik legfőbb célkitűzése a tagországok közötti szabad munkaerő-áramlás megvalósítása. Ezt illetően sokan szkeptikusak, és inkább csak a honfitársaikkal versenyeznének az egyre szűkülő munkalehetőségekért.
A Financial Times megbízásából a Harris közvélemény-kutató öt európai ország – Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország – hat és fél ezer állampolgárát kérdezte a külföldiek munkavállalásáról. Az eredmények lesújtóak: a válaszadók több mint egyharmada egyértelműen negatív hatást tulajdonít a külföldi állampolgárok munkavállalásának, s csupán kicsivel több, mint egynegyedük gondolja úgy, hogy a migráció jót tesz a gazdaságnak.
A borúlátó válaszok után nem meglepő hogy a megkérdezettek jelentős többsége szigorítaná a kelet-közép-európai dolgozók bevándorlásának szabályait: az összes megkérdezett 65 százaléka sürget szigorúbb határellenőrzést, s csupán a 4 százalék enyhítené a külföldiek beutazására vonatkozó szabályokat. A megkérdezettek 57 százaléka úgy vélte, túl sok külföldi dolgozik az országában, és csupán valamivel több, mint egynegyedük gondolja úgy, hogy a megfelelő a külföldiek aránya a munkaerőpiacon.
Az Egyesült Királyságba ez elmúlt évtizedben több mint másfél millió bevándorló érkezett, többségük Ázsiából és Afrikából. Miután Nagy-Britannia a 2004-es EU-bővítés után azonnal megnyitotta munkapiacát, a kelet-európai munkavállalóknak is kedvelt célországa lett. Évente több százezer dolgozni vágyó özönlött a szigetországba, legtöbbjük Lengyelországból. A szakértők arra figyelmeztetnek: ha ilyen mértékben folytatódik a brit népesség növekedése, egy generáció múltán már egy London méretű várost töltenek meg a bevándorlók.
A válság hatására még inkább felerősödik a migrációt ellenzők hangja. A csaknem kétmillió embert érintő munkanélküliség miatt egyre inkább a külföldi munkavállalók tömegeit okolják a britek. Bár a válság kitörte során 40 százalékkal csökkent a kelet-európai országokból érkezők száma, a szigetország lakóit továbbra is a aggodalommal tölti el a bevándorlási hullám. A Harris kutatásában a megkérdezettek 47 százaléka gondolta úgy, hogy a határok nélküli munkavállalás negatívan hat a gazdaságra. 66 százalékuk szerint pedig túl sok külföldi dolgozik Nagy-Britanniában. Az angolok 76 százaléka korlátozná a külföldiek beutazását és szigorítaná a határellenőrzést.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu