Nem nőtt az ózonlyuk

Jó hír, hogy kilenc éve nem növekedett a sarkvidékek feletti ózonlyuk. A rossz hír viszont az, hogy legjobb esetben is 2065 körül záródhat be újra.

Hírek, információkUjlaki Ágnes2009. 05. 29. péntek2009. 05. 29.
Nem nőtt az ózonlyuk

Az ózonréteg vastagsága évről évre változik. Az Egyenlítő felett a legvastagabb és a sarkok felett a legvékonyabb. A hetvenes években vették észre – majd először 1985-ben mérni is kezdték –, hogy augusztus és október között kilukad az ózonréteg az Antarktisz felett; aztán a kilencvenes évek közepén ez bekövetkezett az Északi-sark felett is. Az ok: az atmoszférába kerülő klór, bróm és fluor. Ezek nagy részét az ipari termelés adja.

A sokkoló hírekre a Föld államai többé-kevésbé sietve reagáltak. Az utóbbi húsz évben jelentős előrelépések is történtek.

A legrosszabb helyzet 2000-ben volt, azóta – kisebb visszaesésekkel – folyamatos a javulás. De ma is aggasztó, hogy a Föld több mint négy százalékát nem védi ózonréteg. Az erős ultraibolya sugárzás gyengíti az ember immunrendszerét, szemkárosodást okoz, növeli a bőrrák-megbetegedések számát. Emellett kipusztít egyes halfajokat, növényeket, és genetikai módosulást is okozhat olyan haszonnövényeknél, mint például a kukorica. Egyszóval: nem lehet elodázni a cselekvést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek