Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy amerikai internet-biztonsággal foglalkozó tanácsadó cég kutatása szerint napjainkra valósággá váltak az amerikai filmekben vizionált elektronikus rendőrállamok, amelyekben a kormányok nem csak figyelnek, de bármilyen információt rendszereznek és szükség esetén felhasználnak a lakosságról.
A Cryptohippie cég által készített kutatás azt vizsgálta, hogy egyes államokban mennyire kiterjedt és előrehaladott az elektronikus rendőrállam kialakítása. De mit is jelent ma az, hogy rendőrállam? A definíció szerint azokat az országokat hívják így, ahol az elektronikus technológiákat az állampolgáraikra vonatkozó adatgyűjtésre és rendszerezésre használják, s az így kapott információkat adott esetben törvényszéki bizonyítékként használják fel ellenük.
„Egy elektronikus rendőrállamban minden térfigyelő kamera, minden elküldött e-mail, minden meglátogatott internetes oldal, minden elküldött üzenet, minden banki tranzakció, minden telefoncsörgés büntetőjogi bizonyíték lehet, amelyeket hosszú időn keresztül őriznek kereshető adatbázisokban” – áll a kutatási összefoglalóban.
A rangsor elkészítéséhez a Cryptohippie munkatársai 17 elemből álló szempontrendszert határoztak meg, amelyeket államonként egy ötfokú skálán pontoztak. Ezek között többek között szerepelt, hogy az adott ország vezetése megköveteli-e, hogy az állampolgárok az állam által kibocsátott azonosító okiratokkal rendelkezzenek; elvárja-e, hogy az internet-, vezetékes- és mobiltelefon-szolgáltatók az előfizetőik adatait és forgalmát nyilvántartsák és visszamenőleg megőrizzék, valamint az is szempont volt, hogy az ország rendelkezik-e olyan technológiai fejlettségi szinttel, amely lehetővé teszi a fenti adatok gyűjtését, megőrzését és kereshetőségét.
Az 52 ország által alkotott lista első helyezettje, vagyis a Cryptohippie kutatása szerint a világ legfejlettebb elektronikus rendőrállama Kínában működik. A második helyen Észak-Korea áll, őt követi Fehéroroszország és Oroszország. Az ötödik helyre került az Egyesült Királyságot alkotó tagállamok közül Anglia és Wales, míg az Amerikai Egyesült Államok a hatodik helyen végzett. Pontszámaikat tekintve a legfejlettebb rendőrállamok közé került még Szingapúr és Izrael, valamint az európai országok közül Franciaország és Németország. A kutatók szerint erősen fejlett rendőrállam működik Írországban, Skóciában, Hollandiában, Belgiumban, Norvégiában, Ausztriában, Ukrajnában, Ausztráliában és Japánban is.
Magyarország a felmérés szerint a 27. helyen végzett, s ezzel a fejlődő rendőrállamok kategóriájában kapott helyett. Ide került többek között Kanada, Argentína, India, Olaszország, Spanyolország, Finnország és Svédország is. A listát Brazília, Mexikó, a Fülöp-szigetek és Románia zárja, azonban a kutatás szerint már ezek az országok is elindultak a hatékony elektronikus rendőrállam kialakításához vezető úton. Szép lassan elérkezik az idő, amikor Orwell 1984-e már nem ilesz fikció...?
Forrás: ELTE-TáTK hírlevél
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu