Magginövényt likőrbe is

Nem véletlenül hívják sok helyen magginövénynek vagy vegetának is a lestyánt. Már az ókorban népszerű volt; hozzánk a rómaiak hozták el, és a középkori Magyarország kedvelt fűszere lett.

Hírek, információkPethes József2009. 06. 29. hétfő2009. 06. 29.
Magginövényt likőrbe is

Csak néhány falusi kertben található meg, és piacon is hiába keressük. Amúgy pedig belopja magát szinte minden konyhába, méghozzá fűszerkeverékek formájában.

Külsőre a zellerhez hasonlítható, nagy termetű, évelő növény. Egy család lestyánszükségletét egy-két tő is kielégíti, ha csak a levelét használjuk. Több kell belőle, ha a gyökerét is felszedjük, majd mosás után hámozzuk, felszeleteljük és megszárítjuk. A szárított levél és a gyökér porítva is tárolható jól záródó edényben. A zöld levelet ledarálva, sózva is tartósítják. Leginkább a levelét használják fűszerként levesekhez, sültekhez. Levelén és gyökerén kívül a magja is fogyasztható, szintén fűszerként. Erős aromájú, óvatosan kell bánni vele. A szárat és a virágot az ételbe főzve, a zsenge friss leveleket viszont apróra vagdalva, csak tálalás előtt tegyük az ételbe. Gyökeréből meghámozva főzelék is készíthető, magja egészben vagy őrölve sajátos ízt ad süteménynek, salátának, rizsnek, burgonyapürének. Gyógynövény is: teája vizelethajtó, és segít gyomorpanaszok, emésztési zavarok esetén. Jó háziszer nikotin- és alkoholmérgezéskor is.

A kertben napos helyre kerüljön. Szereti a jó vízgazdálkodású, mély rétegű, humuszban gazdag, középkötött talajokat, mert sok tápanyagot használ fel. Ezért telepítésekor kapjon elegendő szerves trágyát. Hazánkban a Budakalászi fajta ismert. Általában márciusban, áprilisban vetik, mélyen megmunkált földbe. De lehet palántázni is, 70 centiméteres sor- és 50 centis tőtávolságra. Szaporíthatjuk tőosztással is, késő ősszel vagy kora tavasszal. Ilyenkor a fejlett (4-5 éves) töveket annyi részre vágjuk, hogy mindegyiken maradjon gyökér és rügy. Nem kényes növény, csak kapálni kell, hogy a gyomok el ne nyomják, és meghálálja a fejtrágyázást is. Változatosabbá tehetjük étkezéseinket, ha például lestyános csirkét, halat vagy kacsát varázsolunk az asztalra. Vannak, akik lestyánnal ízesítik még a pálinkát és a likőrt is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek