Éles láncszemekkel

Lassan már kertészkednénk, de az időjárás még nem engedi. De addig is szorgoskodhatunk, felkészíthetjük gépeinket, eszközeinket a tavaszra.

HobbiKirály Farkas2010. 01. 24. vasárnap2010. 01. 24.
Éles láncszemekkel

Néhányan hajlamosak arra, hogy a kerti munkák idejének megérkezésével berohanjanak a sufniba, előkapják az ősz végén csak úgy letett kerti gépet, és munkához lássanak. Ők azok, akik aztán bosszúsan vakargatják ott is, ahol nem viszket, amikor a bevetett szerkezet hamarosan megadja magát. Az említett gépek közül pedig a legcsúnyábban és legveszélyesebben a motoros láncfűrészek szokták felmondani a szolgálatot – ezért mindenképpen szakítsunk egy délelőttöt a rendes évi karbantartására.

Fontos a gép kifogástalan állapota – a legtöbb törődést pedig a vágó alkatrész, a lánc igényli. Futás közben a láncnak a láncvezetőn való súrlódása nem kevés hőt fejleszt. Ezt megfelelő kenéssel lehet visszafogni – erre szolgál a beépített tartályba töltendő olaj. De fűrészünk megfelelő kenése még nem minden: az életlen láncszemek a legjobb olaj társaságában sem fognak vágni. Fontos, hogy a láncok mindig megfelelően élesek, illetve feszesek legyenek.

Az élezés nem egyszerű feladat. Ugyan házilagosan is elvégezhető célszerszámokkal – különleges, e célra készült reszelővel és sablonnal, avagy kézi reszelőkészülékkel –, de annak, aki nem szeret pepecselni, vagy rendszeresen használja a láncfűrészt, inkább tanácsos „szakrendelésben” köszörültetni a láncot. Mi több, érdemes beszerezni egy fűrészláncélező gépet: a befektetés hamar megtérül, és a leggyorsabb megoldás is egyben.

Az elektromos élezőgép a következőképpen működik. A láncot egy leszorítóval két vezetősín közé rögzítjük – ezek a vezetők a szükséges élesítési szögben tartják. Egy-egy szem élezése után a szerkezet magától továbbítja a következő szemet az élezőkorong alá. Különböző vastagságú korongokkal és az élezőszög állításával a gép minden típusú fűrészlánc élesítésére használható. Mivel a láncszemeknek egyforma méretűeknek kell lenniük (másképp a lánc akadozik, rángat, el is szakadhat), az élezést a legkopottabb szemmel kell kezdeni, hogy a többi ahhoz igazodjon. Az élezés befejeztével a láncot olajjal meg kell kezelni.

Ezek a gépek már mintegy 10 ezer forintos ártól beszerezhetők, de 25 ezerért már szivargyújtóról működő is kapható – így akár az erdő közepén is köszörülhetjük a szerszámunkat. Nem foglalnak nagy helyet, 2-5 kilogrammos súlyuk sem túl nagy. Nem rossz befektetés, ha hozzávesszük, hogy egy 38 centis vezetőre való lánc, ha nem gagyit veszünk, legalább 3000 forintba kerül, s ha az életlen lánccal való munka tönkrevágja a láncvezetőt, az újabb 9-10 ezer forintos kiadást jelenthet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek