Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nemzetközi szablyavívó bajnokságot tartanak március tizenharmadikán jövő szombaton a Csongrád megyei Kisteleken. A rendezvény beharangozására rendezett bemutatón két, jól felkészült fiatalembert láttunk több száz éves bökőket lóbálni.
– Ez a fegyver 1780-ból való – mutatja szablyáját László Balázs, a kalózfilmeket idéző, buggyos ingben hadakozó, enyhén pocakos vitéz. Néhány rövid tusát láthatunk az Ősi Tűz Történelmi Vívóegyesület két alelnökétől, Mindebből az derült ki számunkra: vagy nagyon véres, vagy nagyon mókás lesz a március tizenharmadikára beharangozott nemzetközi szablyavívó bajnokság. Meggyőző a két alelnök – a már említett László Balázs és Molnár Gábor – szakmai felkészültsége: izgalmasan beszélnek szablyákról, huszárokról, hadtörténetről. A szablya amúgy keleti eredetű, ívelt penge. E fegyvert elsősorban vágásra használják, ilyenkor kisebb erőkifejtéssel nagyobb sebet ejt, mint az egyenes kard.
A sokféle egyéb rendezvénnyel – a veteránautó-találkozótól a citerazenéig – megspékelt szablyászati megmérettetésen lengyelek, bolgárok és olaszok is részt vesznek majd. Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy milyen szabályok szerint is zajlik a nemzetközi szablyavívó verseny, mivel a bemutató alapján az már nyilvánvaló, hogy a klasszikus vívósporthoz nem sok köze van. László Balázs elmondta: a verseny inkább a karatéhoz hasonló rendszerben zajlik, a küzdelmek nagyon rövidek, egy csörte tizenöt-húsz másodpercig, maximum másfél percig tart. Csak a legalább öt éves tapasztalattal rendelkező versenyzők vívhatnak valódi szablyával, a többiek fakardokkal mérkőznek.
A szablyavívó bajnokság a Csongrád Megyei Közgyűlés hungarikumok népszerűsítésére irányuló rendezvénysorozatába illeszkedik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu