Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Császár Zsoltné levélírónktól kaptam e-mailen a következő kérdést: „A tizenéves lányom tegnap, ahogy megjött az iskolából, ezt mondta nekem: Anya, egy idegen muksó nagyon figyuzott engem a Petőfi utcától egész idáig. Nem ciki ez egy kicsit?
Értettem, mit mond, sőt, a figyuzt már én is használom, ha vele beszélek, de a muksóról csak gyanítom, hogy kb. azt jelenti: ’férfi, pasi’. Ismerem a muki szót is. Lehet, hogy ez abból alakult?”
A kérdezőt megdicsértem, mondván, hogy nagyon jól ért a szófejtéshez, majd válaszoltam is neki, de hogy mit, azt már olvasóinknak is elmondom, cikké kerekítve, ugyanis elég érdekesnek találom.
A muksó csakugyan a muki becézett formája, maga a muki pedig hétkötetes, jó fél évszázaddal ezelőtt megjelent értelmező szótárunk szerint „a beszélő szempontjából érdektelen férfi”-t jelent. A muki bizalmas hangulatú szó, de nem annyira, mint a tolvajnyelvbe is beletartozó s a bűnözés világában sem ismeretlen fazon, fószer, hapek, mandró, ürge s még további jó néhány. Azoknál egy kicsit szelídebb. A muksó egy fokkal élőbb, frissebb, kedveltebb a mukinál, ami nem csoda, hiszen újabb annál. Az említett hétkötetesben még nincs benne, de az újabb szótárakban már megtaláljuk, így Parapatics Andrea 2008-ban megjelent szlengszótárában is.
Most már csak az a kérdés: honnan ered a muki? Fogóddzanak meg, kedves olvasóim! Ez a szó egy helynévből, a csehországi Nepomuk városka nevéből, pontosabban az 1330 körül ott született Nepomuki Szent János nevéből származik. Tehát egy vértanú nevéből! Nepomuki Szent Jánosnak azért kellett 1383-ban vértanúságot szenvednie, mert, mint IV. Vencel király udvari papja, nem volt hajlandó megszegni a gyónási titoktartást, azaz nem árulta el a feleségére féltékeny IV. Vencelnek, hogy a királyné mit gyónt neki. A király ezért a Moldva vizébe dobatta. Mártíromságáért avatták később szentté. Nálunk, magyaroknál nagy tiszteletben áll, s a Nepomuk név keresztnévként is él. Névnapja május 16.
A hely, Nepomuk a pilseni sör hazájától, Plzeňtől úgy 30–40 km-re délkelet felé ma is megtalálható a térképeken. Maga a település pedig egy 1144–1145-ben ott megalapított cisztercita apátságról (Abbatia Ne¬pomucena sub monte Viridi) kapta a nevét.
Összegezésül: a cisztercita apátságról elnevezett település, illetve az arról a vidékről származó vértanú nevéből kialakult magyar Nepomuk keresztnév becézett Muki alakjáig, majd ennek köznévvé válásáig nagy utat tett meg a muki főnév. De megtette ezt az utat. Sőt, már újabb, fiatalosabb muksó változata is van.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu