Nem a macskák réme

Frakk névre hallgat az az óvodai program, melynek keretében már a kicsiket is megtanítják a felelős állattartásra. Ezt az állateledel-gyártók anyagilag is támogatják.

HobbiPethes József2010. 12. 10. péntek2010. 12. 10.

Kép: kutya és gyerek család állattartás háziállat nevelés otthon játék felelősség 2010 11 23 Fotó: Kállai Márton

Nem a macskák réme
kutya és gyerek család állattartás háziállat nevelés otthon játék felelősség 2010 11 23 Fotó: Kállai Márton

– Egy nemzet nagysága és erkölcsi fejlettsége híven tükröződik abban, ahogyan az állatokkal bánik. Ezt Mahatma Gandhi mondta, és megállapítása napjainkban is időszerű. Hazánkban egyetértés van abban, hogy a felelős állattartás közügy, és különösen a gyerekek számára fontos, hogy megismerjék, miként bánjanak a környezetükben élő állatokkal. Ezért már az óvodában el kell kezdeni a nevelésüket, amit a Magyar Állateledel Egyesülés anyagilag is támogat – jelentette be Mayer Zsolt, az egyesülés kommunikációs vezetője. – Nálunk csaknem húszéves múltja van a felelős állattartás tudatos népszerűsítésének, és fejlett az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek hálózata. A törvényi szabályozás is euró­pai színvonalú. A hazai állateledel-gyártók ezen túl egységesen lépnek fel az oktatási programok támogatásában. Ettől a tanévtől kezdve támogatják a már jól ismert és Európa-szerte átvett Frakk óvodai programot, amelynek gazdája a Felelős Állatbarátok Egyesülete (Fábe). Ugyanakkor törekszenek a Németországban jól bevált interaktív iskolai programot is meghonosítani.

A nevelés azért is fontos, mert tudományosan is bizonyított, hogy a társként tartott állatok jó hatással vannak az egészségünkre. Például a kutyatartók többet mozognak, kevésbé fenyegeti őket az elhízás, ritkábban járnak orvoshoz, és általában az állattartók kiegyensúlyozottabbak. Sikerült megtalálni ennek az okát is: a társként tartott állatokkal való érintkezés olyan hormonokat termel, amelyek a vérkeringésre és az idegrendszer működésére kedvező hatással vannak. Az orvoslásban elsőként a pszichiátriai betegségek gyógyításában alkalmaztak kisállatokat, egy brit orvos már 1792-ben a terápia részeként vonta be az állatokat a gyógyításba. Ma is segítenek az állatok, például az autisták és a nagyobb lelki traumán átesettek kezelésében. Az állatok segítenek kiteljesíteni a vakok és mozgássérültek életét is, de a Parkinson-kórosok számára is képeznek ki segítő kutyákat.

A szervezett és tudatos állatvédelem gyökerei a XIX. század elejére nyúlnak vissza, amikor 1922-ben egy brit parlamenti képviselő elfogadtatta a világ első állatvédelmi törvényét a szarvasmarhák, a lovak és a birkák védelmében, és 1824-ben megalapította a világ első, állatvédelemmel foglalkozó társaságát. Az igazi nagy áttörés 1979-ben történt, amikor szintén a briteknél létrehozták a haszonállatok védelmével foglalkozó tanácsot. A magyarországi állatvédelem Herman Ottó nevéhez fűződik, aki 1893-ban megalapította az Országos Ornitológiai Központot, amelynek keretében szerveződött az Országos Állatvédő Egyesület, majd ezek egyesüléséből alakult meg 1908-ban a Magyarországi Állatvédő Egyesületek Szövetsége.

Hazánkban az állatvédelem jogi szabályozása az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi törvényen alapszik, amely megfelel az uniós elvárásoknak. Az elmúlt években megerősödött az állatvédelmi szemlélet, ami a civil szervezeteknek is köszönhető. Többek között a Felelős Állatbarátok Egyesületének: az elmúlt közel húsz évben számos tudományos konferenciát rendeztek, olyant is, ahol összefüggést találtak a családon belüli erőszak, a gyermek- és az állatbántalmazás között. A Fábe 2003-ban elindította a felelős állattartással kapcsolatos iskolai programját, amelyet 2008-ban az Európa-szerte átvett Frakk óvodai program követett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek