Több láb, nagy láb

A láb, egyik legfontosabb testrésznevünk, azonkívül, hogy több egyebet is jelent, szólásmondásainknak is gyakori eleme.

HobbiGrétsy László2011. 02. 11. péntek2011. 02. 11.
Több láb, nagy láb

Nagyobb szólás- és közmondástárainkból akár száz olyan mondást is idézhetnénk, amelynek a láb a vezérszava: bal lábbal kelt fel ’rosszkedvű’, eltesz valakit láb alól ’megöli’, kiteszi a lábát ’elmegy valahova’, láb alatt van ’valakinek terhére van, akadályozza munkájában’, lábra kap ’elterjed, divatossá válik’, lóg a lába az esőnek ’pillanatokon belül esni kezd’, lógatja a lábát ’lustálkodik’ stb.

A sok „láb”-as szólás nagyszerűen bizonyítja nyelvünk szemléletességét és kifejezőerejét, ám, bármennyire is a magunkénak érezzük legtöbbjüket, óvatosnak kell lennünk használatukkor, mert egyik-másik forma, ha nem figyelünk eléggé, megtréfálhat bennünket. Ezúttal Godán Éva szombathelyi olvasónk figyelt föl egy legalábbis „gyanús” szólásra a lábbal kapcsolatosak kö­zül. Egyik b¬ulvárlapunkban bukkant a következő mondatkára: „A mai világban több lábon kell élni.” Észleletéhez azonnal hozzáfűzte helyesbítését is a következőképpen: „Nem élni, hanem állni, ami gyakorlatilag ugyanazt jelenti, de a szólás kötött.”

Köszönöm az alapjában véve helyes észrevételt, de hogy minden olvasónk számára minden világos legyen, két megjegyzést még fűzök az eddigiekhez.

Az egyik a szólások kötöttségére vonatkozik. A szólásoknak (az egyszerűség kedvéért közéjük értve a szóláshasonlatokat, közmondásokat, szállóigéket stb. is) valóban jellemzőjük a kötöttség, de ez nem mindig teljes kötöttséget jelent. Variációk bőven akadnak, és ezen nincs is mit csodálkozni. Hadd mondjak két példát másik fontos testrésznevünkkel, a kézzel kapcsolatos szólások közül. Az enyves a keze meg a ragadós a keze egyaránt azt jelenti: ’tolvaj természetű’. A hamar eljár a keze meg a könnyen eljár a keze ugyancsak variánsok. Mindkettő azt jelenti: ’haragjában könnyen pofon vág valakit’.

A mi esetünkben azért fontos a kötöttség, mert az attól való eltérés itt zavart okozhat, két egymáshoz közeli szólás összekeveredéséhez vezethet. A több (vagy akár sok) lábon áll ugyanis azt jelenti, ’működőképességét, pozícióit több oldalról is igyekszik megtámogatni’. Ellenben van egy ilyen szólásunk is: nagy lábon él, amelynek jelentése gyökeresen más: ’költekező, fényűző életet él’. A tanulság, táviratstílusban: aki több lábon áll, örüljön neki, hogy módja van rá. Aki nagy lábon él, lelke rajta, ő a felelős érte. A kettőt azonban csak az keverje össze, s ő is csak alkalmilag, aki csakugyan „nagy lábon áll”, azaz legalább 50-es a cipőmérete.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek