Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Soha nem feledhetjük, mi történt szeptember 11-én New Yorkban. A terrortámadásokat azóta sem sikerült teljesen megfékezni. A H-008-as könyvek szerzője, Szirtes I. János politológus – aki két évtizeden át volt a magyar hírszerzés műveleti igazgatója – azt állítja, hogy folyamatos fenyegetettségben élünk.
– Hol kell leginkább terrortámadástól tartani?
– Nemcsak a világpolitika térképére felkerült országokban, hanem kisebbekben is, akár Szlovákiában vagy Magyarországon. Nem véletlenül említem ezt a kettőt, néhány éve ugyanis stroncium 90-es hasadóanyagot csempésztek át a szlovák–magyar határon, amiből piszkos bombát akartak gyártani.
– Sikerült megakadályozni?
– Az elhárítás nemzetközi összefogást igényel, így az említett esetben orosz, amerikai, cseh, szlovák és magyar együttműködésre volt szükség. De ez egy „kisebb” ügy volt a terrorcselekmények sorában.
– Lehet kicsi és nagy terroresemény?
– Ne minősítésként értse, hiszen minden kioltott élet tragikus. Ha mégis rangsorolni kellene, akkor egyértelműen a New York-i ikertornyok ellen irányuló volt az utóbbi idők legnagyobb támadása.
– Újabban politikai síkra próbálják terelni a történteket. Kerülnek elő eddig ismeretlen részletek?
– Az érintettek részéről nem merült fel politikai szándék, az al-Kaida oldaláról nézve viszont nyilvánvaló. Látványos akciót akartak, hogy felhívják magukra a figyelmet: a terrorcselekményeknek a legnagyobb publicitás a célja.
– Bush elnök azt ígérte annak idején, hogy elkapja Osama bin Ladent, de még a barlangja bejáratáig sem jutott el.
– Ez kétélű dolog. Ha Osama bin Ladent elfognák, azonnal mártír válna belőle, egy mártír ellen pedig nehéz harcolni. Ebben az esetben az nem kérdés, hogy el tudják-e fogni vagy sem az amerikaiak legfőbb ellenségüket. Inkább azon kell elgondolkodni, hogy egy sikeres elfogási akcióval előremozdítják-e a terrorizmus elleni küzdelmet vagy éppenséggel visszavetik azt.
– Most csendesebb időszakot élünk?
– Amerikában és Angliában olyan intézkedéseket hoztak az utóbbi időben, melyek megnehezítik az eredményes terrorakciók előkészítését. Mindazonáltal több száz potenciális tűzfészket tartanak nyilván.
– Ön honnan szerzi be az információit?
– Az internet világában nincsenek titkok. A kémszervezetek régebben is azt vallották: az információk kilencvenöt százaléka hozzáférhető, a maradék öt százalék pedig kikalkulálható.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu