Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A nemzetközileg is elismert kutató nemcsak a klóntechnológia és az őssejtkutatás területén nyit folyamatosan újabb és újabb kapukat, hanem fiatal korával, hosszú hajával, laza öltözetével és professzori allűröktől mentes, közvetlen modorával a megszállott tudósokról alkotott sablonos véleményünket is egykettőre felülírja. Az első magyar klónozott egér és nyúl „atyjával”, Dinnyés Andrással beszélgetett Szijjártó Gabriella.
Kép: Dinnyés András kutató orvos, génkutató, klónozó. 2009.07.28. Fotó: Bohanek Miklós
– Az alapértelmezés szerint önnek állatorvosként gyógyítania kellett volna az állatokat, nem pedig újakat létrehoznia...
– Az állatorvosi diploma megszerzése után rövid ideig gyakoroltam a szakmámat, de korlátozottnak éreztem a lehetőségeit. Már az egyetemen érdekelt a biotechnológia; éreztem, hogy ez a jövő útja. Nagy lendületet adott, hogy már ’91-ben ösztöndíjjal kijutottam Amerikába, s ezzel elkezdődött egy világ körüli kutatóút.
– Meséljen, merre járt a nagyvilágban!
– Egyik meghívás követte a másikat, Amerikán kívül dolgoztam Belgiumban, Skóciában, Angliában, Japánban, Kínában, Új-Zélandon. Egy kínai professzor vezetésével a connecticuti egyetemen létrehoztuk Amerika első, felnőtt testi sejtből klónozott szarvasmarháját. Aztán a karrieremben óriási lépcsőfokot jelentett, hogy a skóciai Roslin Intézet csoportvezetőnek hívott annak a tudóscsapatnak az élére, amelyik korábban megalkotta Dollyt, a klónozott bárányt Sir Ian Wilmut irányítása alatt. Együtt hoztuk létre Európában az első klónozott sertést, valamint az első génkiütött bárányt – mindkettő világszenzációnak számított.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu