20 milliós büntetés olcsó tej miatt

A beszerzési árnál olcsóbban adta a tejet a Penny Market a hónap elején, ezért 20 millió forintra büntette meg az agrárhatóság. A döntés nem jogerős, viszont jól időzített: a termelők éppen a kereskedőcégeket vették blokád alá, hogy rákényszerítsék őket a tisztességes piaci magatartásra. A demonstrálók eddig hiába tárgyaltak.

IparkodóO. Horváth György2008. 11. 25. kedd2008. 11. 25.
20 milliós büntetés olcsó tej miatt

Kevés híján 20 millió forintra megbírságolta a Penny Market áruházláncot a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH). A szakemberek helyszínen is vizsgálódtak, mert a mostani demonstrációkat is szervező Tej Terméktanács bejelentést tett: a kereskedő vélhetően beszerzési ár alatt értékesítette a tejet. Egy liter "hosszanfriss" dobozos tej (UHT) 99 forintba került.

Többek között az ilyen és hasonló esetek ellen tiltakoznak a tej-, hús- és baromfiágazat szereplői péntek óta. Szerintük egyes kereskedelmi csoportok mesterségesen, tisztességtelen eszközökkel, és erőfölényükkel visszaélve nyomják le a fogyasztói árakat, s ezekkel együtt az egyes élelmiszeripar ágazatok átadási árait. A feldolgozó pedig képtelen, csak igen alacsony árat adni a mezőgazdasági alapanyagért. Most például a tejeseknél borult ki a bili, de jó fél éve még nyomott volt a sertés és a baromfi ára is. Két napja tárgyalnak a felek, illetve tárgyalgatnak.

A hírek szerint ugyanis a Tesco szakembere el sem ment a termelőkkel folytatott megbeszélésekre, mondván, nem egyes áruházláncokkal, hanem az őket képviselő érdekképviselettel, az Országos Kereskedelmi Szövetséggel (OKSZ) kellene megegyezni. Az OKSZ-t viszont tegnap meg sem hívták. Jogszabályok alkotását, betartatását részben végző agrártárca képviselője sem volt jelen. Így az Auchan és a Penny Market képviselőivel nem is csoda, hogy kedd délig nem született semmiféle megállapodás.

A tejtermelők és az állattartók a láncokhoz már korábban eljuttatott követeléseik ügyében ezen a héten szeretnének dűlőre jutni. Bakos Erzsébet a Tej Terméktanács szakmai koordinátora elmondta, hogy a tárgyalásokat folytatni akarják, s ha nem érik el céljaikat, akkor csütörtökön döntenek arról, hogy a nyomásgyakorlás mely eszközével akarnak élni.

Vámos György, a Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára egyébként elmondta véleményét az ügyekről. Szerinte az élelmiszer-kereskedelemben a kereskedők jövedelmi viszonyai nem jobbak, mint akár a beszállítóké, mert a piac nagyon behatárolt. A mezőgazdasági termelők jobb piaci pozíciót keresnek a saját érdekükből kiindulva. Jogosan, mert ilyen feszített piaci helyzetben nem tudják minden költségüket érvényesíteni az átadási árakban. A kereskedők sem mindig. 2007-ben 3000 üzlet zárt be, tehát csökkent a kiskereskedelmi értékesítő helyek száma, és igazából ebből 2000 az élelmiszer-kiskereskedelemben ment tönkre - hangsúlyozza Vámos György, azt viszont nem tette hozzá, hogy a kicsik nagy része azért mert tönkre mert a nagyok – legyen az külföldi, vagy magyar cégcsoport - elszipkázzák vevőkörüket.

A kereskedő nem a mezőgazdasági termelővel áll kapcsolatban, hanem az élelmiszerfeldolgozó üzemmel. Az élelmiszerek döntő többsége a hazai piacról származik. A felvásárlási ár nem a kereskedelemben dől el, hanem az iparban - mondta a főtitkár Az ipar a nemzetközi viszonyokat nézi, az alap a felvásárlási ár, ami a nemzetközi piaci viszonyoktól függ.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek