Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tegnap még csak kimozdult a holtpontról a Nabucco gázvezeték ügye, ma pedig már lépett is az Európai Bizottság. Döntött arról, hogy 250 millió eurót szán az az építésre, 30 millióval támogat egy román-magyar gázvezeték és 25 millióval egy szlovák-magyar gázvezeték lefektetését.
Ma délelőtti ülésén a brüsszeli Bizottság arról döntött, hogy a gazdaságélénkítési program keretében az Európai Unió 250 millió euróval kezdje meg a Nabucco gázvezeték építését, segítse Szlováki, Románia és Magyarország közötti gázösszeköttetés kiépítését. Utóbbira 55 millió eurót hagyott jóvá. Ezen kívül a testület döntöttek arról, hogy Brüsszel összesen 5 milliárd eurónyi pluszbefektetésre tett javaslatot, túlnyomórészt az energia és a távközlés területén.
Tegnap még Budapesten tanácskoztak és jószerivel csak frázisokat pufogtattak a Nabucco gázvezeték megépítéséről tanácskozó államfők és szakértők, ma már az EU már lépett is a kalkulációk szerint 7,9 milliárd euróba kerülő, a Közép-Ázsiából Európába földgázt szállító rendszer indításáról. A 3,3 ezer kilométeres vezeték építése körül azonban számos kérdőjel akad még.
Csak azt nem tudni például, hogy mely ország tölti fel majd gázzal a rendszert. Azerbajdzsán ugyan elméletileg beszállna az üzletbe, de szakértők szerint mostani készleteinek nagy részét hosszú távú szerződésekkel lekötve Oroszországon keresztül értékesíti. Gáz ugyan van még ezen felül Azerbajdzsánban, de a kutak csak feleannyit termelnek, mint amennyi a Nabucconak szüksége lesz. Ezért új mezőket kell feltárni. Márpedig a tervek szerint a Nabucco 2013-ban készülne el, vagyis az azerieknek addigra kellene beüzemelnie új gázberuházásait. Bár Kazahsztánnak és Türkmenisztánnak is bőséges készletei vannak a Nabucco megtöltéséhez, mindkét ország elfordulni látszik a projekttől Moszkva nyomására
Aztán kézenfekvő lenne – sőt a legkézenfekvőbb lenne – Irán, mint gázszállító partner, s nem mellesleg a világ második legnagyobb gáztartalékával rendelkező ország. Csakhogy az iszlamista ország most „megbízhatatlan partneri” státuszt érdemelt ki a nyugati országok többségétől. Vagyis rá építeni egy ekkora beruházást több mint kockázatosnak tűnik.
Van másik gond is a Nabuccoval: nem tudja még senki, hogy pontosan merre halad majd a csővezeték. Ez azért fontos, mert a gáz továbbításáért fizetni kell. Törökország már most bejelentette, annak fejében, hogy országán – megkerülhetetlen módon – vezet majd át a rendszer, a szállított mennyiség 15 százalékára tart igényt. Ezt kissé sokalják a szakértők, bár ezt egyértelműen senki nem mondta még ki. Ahogy azt sem, hogy Ankara akár meg is zsarolhatja az EU-t, hogy gázvezetéknek „keresztbe tesz”, ha az EU nem veszi fel tagországai közé.
Miért is szítaná már most az elején a kedélyeket bármelyik fél is, most a legfőbb cél a projekt elindítása, finanszírozási hátterének megteremtése. Mert valahonnan, valakiknek elő kell teremteni ez t a 7,9 milliárd eurót.
És akkor még nem említettünk egy igen fontos tényt: Oroszországot. Moszkvának egy csepp érdeke sem fűződik a Nabuccóhoz, hiszen nagyjából hasonló irányból kerülné ki Ukrajnát a Déli Áramlat elnevezésű, szintén a közeljövőben kiépítendő gázvezetéke.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu