Cukorhiány lesz?

Tegnap 28 éve nem látott csúcsra emelkedett a cukor ára a londoni árutőzsdén. Az európai közösség évtizedekig igen szorosan szabályozta az EU cukorpiacát. Éppen az ilyen esetek elkerülése miatt. Felhagyott vele: nálunk csak egy gyár működik.

IparkodóO. Horváth György2009. 08. 07. péntek2009. 08. 07.
Cukorhiány lesz?

A következő hónapokban derül csak ki igazán, hogy mekkora hiba volt az Európai Unió cukorpiaci szabályozásának felrúgása, a piaci liberalizáció gyorsítása. A reform kezdetén ugyanis, tehát néhány évvel ezelőtt a világpiacon sok volt a cukor, elfogadható, vagy éppen alacsony árakkal. Aztán jött 2007, a mezőgazdasági termékek árrobbanása, és megváltozott minden, de az EU nem hagyott fel a cukorpiaci reformmal. A nyugati tagországokban nincs is nagy baj, ott az éghajlat miatt sok és így viszonylag olcsó cukorrépa termelhető és megmaradtak a gyárak is. Nálunk azonban – élve a Brüsszeli nagy támogatással – sorra hagytak fel a gyárak az egyébként bőven nyereséges termeléssel. Egyedül Kaposváron van egy gyár, ez ellátja az ország harmadának igényeit, s főként hazai répát dolgoz fel. A többi cég nem termel, csak kereskedik, pontosabban cukrot importál, csomagol, értékesít. Vagyis a lakosság kétharmada kitett az importáraknak. Melyek most biztosan emelkedni fognak.

Mert mi is történt a világpiacon? Nagyjából az, ami a hetvenes évek elején, mikor is az unió – és az akkori szocialista Magyarország is hasonlóan gondolkodott – még stratégiai terméknek tekintette a cukrot. Ugyanis az olcsó cukor eltűnt és bődületes áremelkedés következett be, ami sok országban ellátási problémákat okozott, magyarul hiánycikk lett a cukor.

Most megint robbant a nyerscukor és a finomított cukor ára. A londoni árutőzsdén a nyerscukor ára októberi lejáratra fontonként (hozzávetőleg fél kilogramm) 0,36 centtel (1,9 százalékkal) 19,73 centere nőtt. Kereskedők szerint nincs messze az idő, amikor az ár eléri a 20 centet. A finomított cukor ára is rekord magasságba szökött, 519 dollárra tonnánként – normál időszakban 300-350 dollár volt az ár - többek között amiatt, hogy Mexikó nagy mennyiségre tart igényt. Kereskedők elmondták: a rendkívüli drágulás oka, hogy igen erős kereslet várható a legnagyobb importőrnek számító Indiából, mert ott igen rossz volt a termés. Ugyanakkor a legnagyobb termelő országban, Brazíliában vontatottan halad cukornád betakarítás.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek