A májtörvény sem garancia

Egy hónapon belül elkészülhet a libamájtörvény, de hogy valóban megvédi-e a magyar piacot, az kérdéses. Azt ugyanis csak a kormány és a szakma mostaninál hatásosabb fellépésével lehet elérni. Már ma is hazai és uniós jogszabály engedi a liba- és kacsatömést Magyarországon, de a Négy Mancs Alapítványt ez nem igazán érdekli.

Istállótól legelőigO. Horváth György2008. 09. 12. péntek2008. 09. 12.

Kép: Bugac, 2006. október 02. Kacsatömés egy bugaci telepen. Fotó: Ujvári Sándor

A májtörvény sem garancia
Bugac, 2006. október 02. Kacsatömés egy bugaci telepen. Fotó: Ujvári Sándor

Az EU 2004-től számítva 15 évre adott – mindenféle állatvédelmi szempontot mérlegelve – a liba- és kacsatömésre engedélyt. A német-osztrák Négy Mancs Alapítvány megszervezte és sikerrel vitte véghez zsaroló akcióját különféle áruházláncokkal szemben: kilistázták azokat a magyar liba- és kacsatermékeket, amit olyan állatokból készítettek, melyeket itthon tömtek. Az akció két hónapja indult, sikerrel: leállt a legnagyobb tömött libával és kacsával foglalkozó feldolgozó. A Hungerit Rt. néhány héten belül kénytelen megválni 200 dolgozójától és több ezer libatömő állattartó megélhetése került veszélybe. Van tehát egy jogszabály, nemzetközi megállapodás, mely szerint Magyarországon 2019-ig tömhetjük a víziszárnyasokat, de hiába.
Éppen ezért tette fel a Szabad Föld Online a kérdést Takács Lászlónak, a Baromfi Terméktanács igazgatójának, vajon mi biztosítja, hogy a most készülő és várhatóan október végén a parlament által is elfogadandó libamáj-törvény védelmet ad az ágazat szereplőinek? Mi garantálja azt, hogy az állatvédők visszafogják magukat? Takács László szerint Franciaországban két éve van egy speciális jogszabály, bár ott a kacsamáj-termelésről szól leginkább, de tény: az állatvédők a francia termelés ellen nem léptek fel. Az is igaz, hogy az ottani szakmai szervezetek és a kormány egészen biztosan sokkal keményebben léptek volna fel az ilyen akcióval szemben – idézi Takács László egyik francia kollégáját.
A hazai szakma már hetek óta azt sugallja, hogy a Négy Mancs Alapítványt a háttérben valamely gazdasági csoport irányítja, annak a támogatásával tette tönkre a Hungerit üzletét és ezzel az egész magyar májtermelést. Igaz, konkrétumok  azóta sem hangzottak el. Egy viszont tény: az ágazat jelentős itthon és a világban egyaránt. Magyarország ellenőrzi a világ hízottlibamáj-termelésének 80 százalékát, 1800 tonnát évente – jelentősebb termelés csak Franciaországban és Bulgáriában van még -, a kacsamáj-termelésből pedig 10 százalékkal részesedik.
Ha megszűnne a liba és kacsamáj-előállítás, az évi 6 millió szárnyas kiesését jelentené, 5000 ember munkahelye megy tönkre, 25 milliárd forint export- és 5 milliárd forint adóbevételtől esne el az ország. S az 500 évre tehető gasztronómiai hagyományokról már nem is teszünk említést...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek