Csaknem ezer munkahely szűnt meg a baromfiiparban

Fekete őszként vonulhat be a magyar baromfiipar történelmében 2008 októbere. Két nagyüzem is létszámcsökkentésre, illetve tevékenysége teljes, vagy részleges felhagyására kényszerült. A Hungerit 200, a Zalabaromfi több mint 700 dolgozójától kénytelen megválni.

Istállótól legelőigO. Horváth György2008. 10. 30. csütörtök2008. 10. 30.
Csaknem ezer munkahely szűnt meg a baromfiiparban

Nem volt jó ősze a hazai baromfi ágazatnak: előbb a Négy Mancs állatvédő szervezet hatásos akciói miatt volt kénytelen a szentesi Hungerit beszüntetni a hízott liba- és kacsafeldolgozást, s emiatt utcára küldött 200 embert, majd a Zalabaromfi következett, ahol a mai napig nyilvánosságra nem hozott okok miatt a CIB Bank zárolta a számlákat, és lényegében megszűnt finanszírozni a zalaegerszegi feldolgozót. Néhány tiltakozással eltöltött hét után végleg bezárták a gyárat, s utcára került több mint 700 fő.
A kormány múlt heti ülésén felhatalmazta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert, hogy a Zalabaromfi beszállítóinak – értsd főként pulykatartók - megsegítésére előterjesztett programot dolgozzák ki az agrártárcánál a lehető leghamarabb.
Gráf József tárgyalt a Zalabaromfi beszállítóinak megbízottaival – akik amúgy a fővárosban demonstráltak - arról, hogy az FVM milyen segítséget tudna adni a tenyésztők további munkájához. A tenyésztők bajait úgy kívánják orvosolni, hogy egymilliárd forintnyi, állami garanciás hitel segítségével levágatják a termelőknél lévő baromfiállományt, és megoldják a még ott maradó állatok takarmányozását is. Ez a projekt jövő év február közepéig tartana. A pulykák levágását a Sága, és két Bács-Kiskun megyei baromfifeldolgozó, a Gallfood valamint a Gallicoop végzi majd.
A termelők hozzájutnak a pénzükhöz, mivel a szaktárca levetette a CIB bankkal az állatállományokra tett jelzálogot, ugyanis arra a pénzintézetnek nem volt jogosítványa.
Az FVM támogatja a zalai baromfitenyésztők törekvését abban is, hogy saját tulajdonú feldolgozót létesítsenek.
Király László, a zalai baromfitenyésztők egyik képviselője korábbi tájékoztatása szerint tavaly a Zalabaromfinál 7,5 millió csirkét és 1,2 millió pulykát vágtak le. Ez összesen mintegy 26 ezer tonna feldolgozott árut jelentett.
A Hungeritnél legalább 2 milliárd forintnyi kár keletkezett, s a baromfitenyésztők közül legalább ötezret érint a baj.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek