Naponta több millió liter tej veszhet kárba

Napokon belül kisebb-nagyobb korcsolyapályák alakulhatnak ki a tehenészetek körül. Nem vízből, hanem tejből. A gázkorlátozások miatt ugyanis leállnak nagyobb tejipari feldolgozók is, nem veszik át a tejet, így akár több tízmillió liter tejtől lesznek kénytelenek így megszabadulni a tehenészetek.

Istállótól legelőigO. Horváth György2009. 01. 07. szerda2009. 01. 07.

Kép: Köröstarcsa, 2007. június 08. Fejés a Vértes család tehenészetében. Fotó: Ujvári SándorKöröstarcsa, 2007. június 08. Fejés a Vértes család tehenészetében. Fotó: Ujvári Sándor

Naponta több millió liter tej veszhet kárba
Köröstarcsa, 2007. június 08. Fejés a Vértes család tehenészetében. Fotó: Ujvári SándorKöröstarcsa, 2007. június 08. Fejés a Vértes család tehenészetében. Fotó: Ujvári Sándor

Ukrajna és Oroszország közötti gázvita miatt korlátozni kellett hazai ipari cégek földgáz-felhasználását is, s ezen belül több élelmiszeripari nagyüzem kénytelen leállni, vagy – ha van rá lehetősége – más energiaforrást használni. Ebbe a körbe tartozik néhány nagyobb tejipari cég is. A korlátozás szabályozásánál viszont nem vettek figyelembe egy alapvető dolgot: a tejipar szinte órára beosztott menetrend szerint, folyamatos üzemben dolgozik, s ennek megfelelően a tehenészetek is e rendszerhez igazodnak – olvasható a köztestület közleményében. Amennyiben egy nagyobb tejipari feldolgozó kénytelen leállni, akkor az oda tejet eladó, szállító tehenészetek képtelenek máshová adni a tejet.

A teheneket ugyanis nem lehet kikapcsolni, azokat minden nap meg kell fejni, a tejet pedig el kell szállítani. A tehenészetek többsége ugyanis – jó esetben – csak egy napnyi tejet képesek tárolni, többet nem.

Amennyiben ezek az állattartó telepek nem tudják elszállítani a tejet, úgy – környezetszennyezés miatt tiltott módon – ki kell, hogy öntsék az éltető nedűt. A Magyar Agrárkamara (MAK) számításai szerint Magyarországon pillanatnyilag naponta megközelítőleg 3 millió litert vesz át a tejipar. Ennek a mennyiségnek egy bizonyos része nagy tejipari cégekhez kerül. Ezek érintettek a gázfelhasználás mostani korlátozásában, azaz le kell, hogy álljanak. Így akár több millió liter tejre nincs átvevő, sem tároló kapacitás.

Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara elnöke ma Gráf József Földművelésügyi és Vidékfejlesztési miniszternek írt levelében hívja fel a figyelmet a problémára. Eszerint a tejipart nem lehet egy kalap alá venni például egy cementgyárral, ahol okoz ugyan bizonyos problémát a gázkorlátozás, de koránt sem lehetetleníti el az iparágat, illetve az annak szállító mezőgazdasági ágazatot.

A MAK levelében leszögezi: vannak feldolgozók, ahol teljesen leállt a gázfelhasználás – például a Pannontej Rt-nél, máshol részleges üzemmódra tértek át. Azok az üzemek, amelyek működésükben pillanatnyilag csak részlegesen korlátozottak, csökkentett termeléssel rövid ideig eleget tudnak tenni a korlátozó intézkedésnek, de ez szintén felvásárlás csökkenést okoz. Nem beszélve a lakosság tejellátásában várható zavarokról.

A hazai tejpiac viszont egyénként is feszültségekkel terhes. Sok termelőnek nincs az idei évre megkötött szerződése. Az árak átlagosan mintegy 10 Ft-ot csökkentek kilogrammonként a tavalyi utolsó negyedév óta. Amennyiben a tejet nem tudják elszállíttatni, valószínűsíthetően még többen hagyják abba a termelést, tovább rontva ezzel az ágazat helyzetét.

Mind a termelők, mind a feldolgozók megértik a kialakult helyzetet, de fűnyíró elvet alkalmazni szerintük helytelen, és különbséget kell tenni élő állatok termékét feldolgozó vagy ipari berendezéseket gyártó vállalkozások korlátozása között.

A Magyar Agrárkamara kéri a minisztert és rajta keresztül a kormányt, hassanak oda, hogy az élelmiszeripari vállalkozásokon belül, a tejfeldolgozók mentesülhessenek a szigorú korlátozás alól.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek