Koktéllal gyógyuló infarktus

Emberi embrionális őssejtekkel kezeltek szívinfarktuson átesett patkányokat az amerikai Washingtoni Egyetem kutatóközpontjában, mégpedig olyan sikerrel, ami komoly előrelépés az őssejtekkel való gyógyítás terén.

KaleidoszkópValló László2007. 11. 09. péntek2007. 11. 09.
Koktéllal gyógyuló infarktus

Mint tudjuk, a nem halálos szívinfarktus során – a szívkoszorúér rövidebb-hosszabb ideig tartó elzáródása miatt – csak korlátozottan kap vért, vele oxigént és tápanyagokat a szívizomszövet. Ennek következtében egy része elhal, ami a szív teljesítőképességének csökkenéséhez vezet. Mivel pedig az elpusztult szívizmot gyógyítani nem lehet, kézenfekvő a törekvés olyan módszerek kidolgozására, amelyekkel egészségesre lehet cserélni az elhalt szövetet. Ennek egyik ígéretes lehetősége az emberi embrionális őssejtekből nyert vadonatúj szívizomszövet.
Az embrionális őssejtek – elvileg legalábbis – bármilyen típusú sejtekké alakulhatnak, és korlátlanul osztódhatnak. E tulajdonságaik révén egykor akár forradalmasíthatják is a belgyógyászatot. Ma még azonban távolról sem zökkenőmentes az alkalmazásuk. Például azért, mert az infarktusos szervezetbe ültetve vagy csak kevés szívizomsejtet képeznek, vagy pedig olyanokat, amelyek életképtelennek bizonyulnak. E kudarcokat átélték a Washingtoni Egyetem munkatársai is, amikor mesterségesen kiváltott infarktuson átesett patkányokat emberi embrionális őssejtekkel kezeltek. A tapasztalatok birtokában újabb kísérletekbe kezdtek, hogy a bejuttatott (patkányokba injekciózott) őssejtek minél több, illetve minél életképesebb szívizomsejtet hozzanak létre az infarktusos állatok szervezetében. Törekvésüket mindkét téren siker koronázta. Egyrészt két olyan anyagot találtak, amelyek együttes alkalmazásával az eddigieknél jóval nagyobb (harminc százalékot is meghaladó) arányban alakult szívizomsejtté az őssejt a patkányok szervezetében, mint korábban. Másrészt összeállítottak egy olyan „koktélt”, amellyel az őssejteket kezelve az eddigieknél jóval életképesebb szívizomsejtek képződtek a beteg állatok szívizomszövetében, látványosan segítve a sérült szívet feladata ellátásában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek