Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Különös, titokzatos teremtményekre bukkantak egy nemzetközi kutatócsoport tagjai a déli-sarki tenger jeges vizeiben, amelyek között több, eddig soha nem látott is akad.
Az ausztrál, francia és japán tengerbiológusokból álló csapat hajói jó egy hete tértek vissza Sydneybe két hónapos kutatóútjukról. Nem mindennapi zsákmányt hoztak magukkal különleges, élő állatok, fényképek és videofelvételek formájában, amelyeket a tenger 400–1400 méter közötti mélységében, illetve a tengerfenéken gyűjtöttek össze.
Hatalmas, hatméteres csápjaikat tekergető medúzák, tányér nagyságú tengeri pókok, óriási férgek, méteres, üveglopóra emlékeztető, a tengerfenéken álló planktonevő zsákállatok – ezek alkotják ezt a különös világot. Egyelőre rejtély a kutatók előtt, hogy mitől ilyen óriások ezek a tengeri lények, amelyek közül néhánynak még a rendszertani besorolása is bizonytalan. (Ezért is küldték el a befogott példányokat a világ több egyetemére, hogy segítsenek az azonosításukban.) Megválaszolatlan az is, hogy – a sötétség és a hideg ellenére – egyes helyeken miért népesít be úgyszólván minden négyzetcentimétert az élet a tenger alján, míg másutt kihalt, sivatagi tájra emlékeztet a fenék. A most véget ért expedíció egyébként annak a nagyszabású programnak a része, amelynek során az Antarktiszt övező tengerek élővilágát, illetve a klímaváltozás erre gyakorolt hatását vizsgálják a tudósok. Tervük szerint a következő két évben még többször indítanak kutatóhajókat a Déli-sarkra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu