Halál a Romanovokra!

Kilencven esztendővel II. Miklós és családja brutális kivégzése után végül sikerülhet azonosítani két gyereke, Mária nagyhercegnő és Alekszej trónörökös földi maradványait is, amelyeket egy országút melletti gödörből hantoltak ki tavaly nyáron. S noha a DNS-mintákon alapuló azonosításuk még folyik, a kutatócsoport vezetője már az eddigi adatok fényében is biztosra veszi, hogy valóban az utolsó cár gyermekeinek maradványait találták meg.

KaleidoszkópValló László2008. 04. 25. péntek2008. 04. 25.
Halál a Romanovokra!

Kezdetben nagy és látványos terveket szőttek az 1917-ben hatalomra jutott bolsevikok a markukba került cár és családjának nyilvános megszégyenítésére, elítélésére. A nagy francia forradalom mintájára először nyilvános tárgyaláson akarták felelősségre vonni a cárt és néhány különösen népszerűtlen miniszterét a forradalmi törvényszék előtt. A fővádló szerepét az ékesszólásáról híres Trockij töltötte volna be, aki nagy hatású beszédekben kért volna halált a népnyúzó burzsoázia képviselőire. Időközben azonban a helyzet megváltozott: egy időre erőre kaptak a bolsevikok ellenségei, a fehérek, akik nem ellenségeskedtek a cári családdal, másrészt pedig kiderült, hogy a „cár atyuska” pozitív képét nem sikerült úgy lerombolni a nép körében, ahogy az kívánatos lett volna. A Lenin által fémjelzett bolsevik vezetés ezért taktikát változtatott, és megszületett a főleg Szverdlov által szorgalmazott döntés: Halál a Romanovokra! – de minél nagyobb csöndben.
II. Miklóst és családját 1918. április végén a fehér csapatoktól messze eső, biztonságos, az Urál hegységben fekvő Jekatyerinburgba szállították, és egy mérnök birtokán, az Ipatyev-házban szállásolták el. Július 16-án éjjel Jakov Jurovszkij főpribék, az őrség parancsnoka, fölverte a családot és leparancsolt mindenkit a pincébe azzal, hogy fényképeket akarnak készíteni róluk. Fényképezőgép helyett azonban egy géppuska csöve irányult a cári családra. Jurovszkij tempósan fölolvasta a halálos ítéletet, és máris zúdult a gépfegyvertűz a cárra, a feleségére, a gyerekekre, az orvosukra és arra a néhány cselédre, akik hűségesen kitartottak mellettük a fogságban is. A holttesteket ágyneműbe csavarva kocsira tették és kiszállították a város melletti erdőbe. Ott savval leöntötték valamennyit, majd elégették és elásták. Csakhogy nem egy helyen földelték el a tetemeket, hanem – mint az Jurovszkij, a nagy taktikus naplójából később kiderült – két gyermek holttestét másutt földelték el, hogy ezzel is megnehezítsék az esetleges későbbi azonosítást. Meg is nehezítették – de meg nem akadályozhatták. S ahogy II. Miklós cárt 1998-ban újratemették szeretteivel együtt a szentpétervári Péter-Pál erődben, úgy fognak hamarosan családjukhoz térni Mária és Alekszej földi maradványai is – kilencven esztendő után.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek