Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem forgatnak füvészkönyveket, nem mélyülnek el a gyógyszerészet tudományában, mégis tudják, hogyan gyógyítsák magukat, ha megbetegszenek. Francia és ugandai biológusok hosszú időn át közösen figyeltek meg csimpánzokat az ugandai Kibale nemzeti parkban.
A kutatóknak föltűnt, hogy az állatok rendszeresen fogyasztják egy bizonyos, Afrikában honos trópusi növény levelét, ami után mindig elmajszolnak egy kis agyagot is. Laboratóriumi elemzések során kiderült: a két anyag együttes fogyasztásával kezdődő maláriájukat kúrálják. Ez a kór ugyanis a majmokat is ugyanúgy sújtja, mint az embert – ám jól megválasztott gyógyszereléssel az állatok megakadályozzák, hogy elhatalmasodjon rajtuk. A növényről már korábban kimutatták, hogy gyógyítja a tüdő és a belek betegségeit, de hogy a malária ellen is hatásos, az csak most derült ki a kutatók számára. A levéllel együtt fogyasztott agyag pedig kaolinitet is tartalmaz, ami enyhíti a bélpanaszokat.
A biológusok legújabb megfigyeléseit régebbi tapasztalatok is alátámasztják. Így eddig összesen 30 olyan növényt írtak le a kutatók, amelyekkel az afrikai gorillák és csimpánzok védekeznek a beleikben megtelepedő élősködők ellen. Érdekes egybeesés, hogy a bennszülöttek szintén ezeket használják gyomorbajaik, így a vérhas és a gyomorfekély gyógyítására. Idevág annak a brit etológusnak a megfigyelése is, aki arról számolt be, mit tesz a tanzániai vörös majom kedvenc eledelének, a (fenolt tartalmazó) mangó levelének fogyasztása után föllépő gyomorégés enyhítésére. A gyógymódja pofonegyszerű: elszenesedett fadarabokat rágcsál.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu