Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Törpefán Minimandarin
Kép: Kalamondin a törpe citrusfélékhez tartozik, mandarin terméséből bort és lekvár készül, dísznövény. 2008.12.19. Fotó: Bohanek Miklós
Már hazánkban is kapható a calamondino nevű növény (tudományos elnevezéssel Citrus mitis). Sajnos magyar nyelven még az interneten is alig találunk hozzá információt. A nagy áruházakban forgalmazzák, de magyar nyelvű ismertető nem szerepel azon a kártyán, amely az alapvető tudnivalókat tartalmazza. Ha valaki olaszul, franciául, németül vagy angolul tud, akkor néhány fontos információt megtudhat. Olvasóinknak is feltűnt, hogy sok a homályos ismeret ezzel az újdonsággal kapcsolatban, és szeretnék jobban megismerni ezt a növényt, amelynek a neve magyar fordításban kalamondin.
Hogyan is született ez az új hibrid? A citrusfélék hatalmas családjában a nemesítők fantasztikus munkát végeznek, a citrushibridek végeláthatatlan sorával találkozunk. A kalamondin, vagyis a Citrus mitis tudományos neve is módosult a korábbiakhoz képest, hiszen eredetileg Citrofortunella mitis néven szerepelt. Ősei között egy mandarinféleség és a kumkvát szerepel. Ez utóbbit koktélmandarinnak is mondják. A kalamondin tehát egy törpe növény, amelyet kalamondin mandarinnak is nevezhetnénk, a genetikai adottságok miatt. Ezzel szemben törpe kalamondin narancsnak, díszkalamondin narancsnak is nevezik. A kalamondin kiválóan tűri a szobai körülményeket. Gyümölcsei apró mandarinhoz hasonlítanak. Mivel törpe növekedésű, egy kisebb cserépben is szépen növekszik. Nagyon korán meghozza első virágait és terméseit. A csodálatosan zöld lomblevelek és a narancssárga termések sokasága együttesen pazar látványt nyújtanak, ezért dísznövénynek is forgalmazzák. Erősen savas terméseit még éretten sem nagy öröm csemegézni, hiszen olyan, mint a citrom. Ám teába csepegtetve, mézzel kombinálva, jelentős C-vitamin-forrás lehet.
Gondozni ugyanúgy kell, mint például a narancs-, a citrom- vagy a grépfrútfát. Olvasóink gyakran kérdezik, hogy teleltetésüknek melyek a legfontosabb szabályai. Hiszen a kis fácskákon most is ott díszlenek a termések. Hogyan lehet a növényeket jó kondícióban tavaszig megőrizni? Ezekre a kérdésekre kértem választ Herczeg Andreától, aki egy hatalmas télikertben dolgozik, és ezeket a növényeket már évek óta sikeresen telelteti. Elmondta, hogy a hőmérséklet kulcskérdés. Sokan hitetlenkedve hallgatják, amikor azt bizonygatja, hogy 6-12 fok az ideális a citromfélék számára, míg a most virágzó dísznövények – mint a karácsonyi kaktusz, a ciklámen, az orchidea – a 16 fokot igénylik. Az a jó a narancsféléknek, ha minél több fényt kapnak, ezért otthon a lehető legfényesebb helyre tegyük őket. Vizet azonban csak óvatosan adjunk nekik, hiszen ha megindul a hajtásnövekedés, ilyenkor télen, akkor az nagy csapást mér a citromfélékre, mert felélik belső tartalékaikat, és tavaszig legyengülnek. Ez pedig nagyon visszaveti a virágképződést, valamint a terméshozást.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu