Legyen ragadós a példa!

Aki boltban vásárol mézet, olyan, mintha zsákbamacskát játszana. Még ha itthon is töltötték az üvegeket, akkor sem biztos, hogy színtiszta és hazai termékhez jutott.

Kertünk-udvarunkPethes József2009. 03. 10. kedd2009. 03. 10.

Kép: A magyar méz minőségének biztosítása érdekében elindított mézesüveg-kampány alkalmából sajtótájékoztatót tartott az Országos Magyar Méhészeti Egyesület valamint a gyártó O-I Manufacturing Magyarország Üvegipari Kft., amelyen bemutatásra került az új szabványos mézesüveg. méhészet méztermelök 2009.02.26. fotó: Németh András Péter

Legyen ragadós a példa!
A magyar méz minőségének biztosítása érdekében elindított mézesüveg-kampány alkalmából sajtótájékoztatót tartott az Országos Magyar Méhészeti Egyesület valamint a gyártó O-I Manufacturing Magyarország Üvegipari Kft., amelyen bemutatásra került az új szabványos mézesüveg. méhészet méztermelök 2009.02.26. fotó: Németh András Péter

Ha egészséges akar lenni, kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét – vagy méhészét! Ez utóbbi esetben mellékhatásoktól sem kell tartania, hiszen természetes alapanyagú „gyógyítószerről” van szó. Szalay László mézdoktor szerint ez javítja az immunrendszerünket és megvéd bennünket minden veszélytől. Kivéve, ha hamisított, mert attól a köhögés sem múlik el, és a felületi sebeket nemhogy gyógyítaná, hanem inkább megfertőzi.
Mindezek a gondolatok azon a sajtótájékoztatón hangzottak el, ahol arról hallhattunk, hogy az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) újabb akcióba lépett a hamisítások viszszaszorítása érdekében. Bross Péter, az egyesület elnöke bejelentette: ezentúl formatervezett üvegekben árulják az igazi, jó minőségű hazai termelői mézet. Ez még nagyobb biztonságot nyújt a fogyasztónak, aki remélhetőleg különbséget tud tenni, mondjuk, egy bevásárlóközpontban vásárolt, illetve egy méhésztől vett méz között. Aki még nem próbálta, tessék csak összehasonlítani, és pillanatok alatt kiderül, melyiknek az íze finomabb, melyik folyik, mint a víz. Bross Péter szerint a hamis mézért elsősorban a palackozók a felelősek, mert miután a termelőtől a felvásárló átveszi a mézet, a feldolgozás során rengeteget romlik annak minősége.
Mit lehetne ez ellen tenni? Azt, hogy a méhész saját maga adja el a mézét, méghozzá formatervezett üvegben. Az ötlet Nagyernyei Attilától, az egyesület Tolna megyei elnökétől származik, s pillanatok alatt rengeteg támogatója lett. Elsőként az orosházi üveggyár, ahol a formatervezett üvegeket megálmodták és gyártják. Az üveg oldalán Magyarország térképe látható hatszögletű méhsejtekkel kirakva, közepén egy méh és a 130 éves méhészegyesület emblémája. Az egyesület szavatolja, hogy az üvegbe kizárólag csak közvetlenül magyar termelőtől származó minőségi méz kerül.
De ez még mind semmi: a minőségbiztosítás akkor lesz kerek, ha az üvegre a méhészek felteszik a szintén az egyesület által kezdeményezett és gyártatott mézzárszalagot. Ezen egy hologram, illetve a méhészt azonosító szám látható, amiből a fogyasztó tudja, hogy biztosan hazai és valódi mézet tett a kosarába. A zárszalag akkor használható, ha a termelő szerződést köt az egyesülettel, melyben kötelezettséget vállal arra, hogy a zárszalaggal ellátott mézet az OMME bármikor szúrópróbaszerűen minőségi ellenőrzésnek vetheti alá. A szerződés aláírásával a méhész bekerül az egyesület adatbázisába egy hat számjegyű azonosító számmal. Mivel a mézvizsgálati eredmények nyilvánosak, azokat bárki megtekintheti az egyesület honlapján (www.omme.hu). Jelenleg mindösszesen 400 méztermelő szerepel az adatbázisban, ennyien használják a zárszalagot.
Közéjük tartozik Koós Péter dömsödi méhész, s ezt így indokolja: „Alapelvem, hogy aki egyszer mézet vett tőlem, azt meg kell tartanom, méghozzá a kitűnő minőséggel. Ha ízlik neki a mézem, valami különlegeset kell nyújtani, olyan fajtamézeket, amiket a szupermarketekben nem talál meg. A szép mézzárszalagon található azonosító szám segítségével a fogyasztó az egyesület honlapjáról ellenőrizheti, hogy valóban én termeltem-e a mézet, valóban méhész vagyok-e? Egyre többen árulnak mézet úgy, hogy valójában méhészetük sincs. A zárszalagos méz garancia egyben arra, hogy Magyarországon termelt, hazai eredetű a termék, hiszen a vándorlások során jogszabály kötelez minket, méhészeket arra, hogy az állat-egészségügyi okmányokra az ideiglenesen kialakított telephelyem illetékes önkormányzata »rápecsételjen«, ezzel igazolja ottlétemet.”

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek