Bableves a lombsátorból

Nemcsak étkezésre, hanem dísznek, árnyékolónak is jó a tűzbab, sőt – kör alakban elhelyezett karókra futtatva – még indián (lomb)sátort is készíthetünk belőle a gyerekeknek.

Kertünk-udvarunkValló László2011. 06. 21. kedd2011. 06. 21.
Bableves a lombsátorból

A tűzbab szára egész tenyészidőn át növekszik, így elérheti a 2-4 méteres hosszúságot. Levelei reggel a fölkelő nap felé fordulnak, délben viszont, a nagy melegben az élükkel állnak a nap irányába. A növény névadója a jellegzetes, nagy, tűzpiros színű virága. A virágok mellett a tarka magok is nagyobbak a közönséges babfajtákénál.

A tűzbab biológiai értéke kisebb, mint a borsóé, mert kevesebb cukrot és keményítőt tartalmaz. Az érett bab fehérjetartalma viszont jelentős. A betegségekre kevésbé érzékeny, mint általában a babok. Kifejezetten melegigényes, ezért május elején vetik (de még most is érdemes próbálkozni), hogy a késő tavaszi fagyok után keljen ki. (Vetőmagját 50 centiméter tőtávolságra vessük, kötöttebb talajon 3-4, lazább földben 4-5 szemet fészkenként.) Meszes, tápanyagban gazdag, laza szerkezetű, könnyen melegedő talaj az ideális számára. Az erősen nyirkos és kötött talajokra nem való. Tápanyagigénye nagy, szerves trágyából 3-4 kilogrammot forgassunk a földjébe négyzetméterenként. Jó szerkezetű talajon csak műtrágyázás mellett is szépen fejlődik. Fontos tudni, hogy a nagyobb mennyiségű nitrogén önmagában nem érvényesül, hanem csak akkor, ha a többi tápelemből is bőséggel juttatunk a talajba.

Vízigényes, kedveli a párás környezetet. A virágzás és a terméskötődés időszakában különösen kényes a csapadékhiányra. Bokra már enyhe szárazságban is lankadni kezd, ha ilyenkor nem kap vizet, elrúgja a virágot, illetve a termést. Az alföldi területeken akkor is öntözzük, ha nedves a talaj, hogy a tő közvetlen közelében mindig magas legyen a légnedvesség, mert ezt kedveli a növény. A tűzbab zsenge hüvelyeit folyamatosan szedhetjük és zöldbabként fogyaszthatjuk. A fejlett szemek is fölhasználhatók például zsenge bablevesbe, krumplis babsalátába. A beérett hüvelyeket óvatosan szedjük, mert könnyen fölnyílnak és a magok kiperegnek. A növényt díszként, árnyékot adóként is hasznosíthatjuk. Futtathatjuk kerítésekre, ültethetjük épületek déli, napos oldalára, tőkehiányos szőlőlugasba, huzalból, karóból készített támasz mellé. De még a városi lakások erkélyládáiba ültetve is nevelhetünk belőle enyhet adó lombsátort.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek