Riport
Újabb magyar fürdő szerezte meg a gyógyfürdő minősítést, amit szigorú feltételrendszer alapján ítélnek oda.
Kép: Bükkszék látképe, előtérben a strand és gyógyfürdő épületegyüttese , Fotó: Molnár-Bernáth László, Forrás: MTVA
Magyarország gyógyvizek tekintetében nagyhatalomnak számít, már a római korban virágzott Pannóniában a fürdőkultúra. Az írásos emlékek tanúsága szerint a honfoglalást követően az Árpád-korban is több helyen működtek fürdők. A középkor második felében a pestisjárványok miatt Európa-szerte hanyatlani kezdett a termálvizek népszerűsége, ám Magyarországon a török hódoltságnak köszönhetően ismét kedveltek lettek, a dualizmus pedig olyan lendületet adott a gyógyvízkultúrának, amiből az ország ma is profitál – írja a Magyar Nemzet.
A lap rámutat,
Budapest az egyetlen gyógyfürdőkkel rendelkező főváros a világon,
erre a sajátosságára már a harmincas években jelentős turizmus épült. 1930-ban kapott fürdőváros címet, 1937-ben pedig a Gellért Fürdő szecessziós épületeiben alakult meg a Nemzetközi Fürdőszövetség.
Ma Japán, Izland, Olaszország és Franciaország után Magyarország a világ ötödik termálvíz-nagyhatalma.
A Parkdean Resorts listája alapján a Széchenyi és a Gellért a világ tíz legnépszerűbb fürdője közé tartozik. Tavaly a Széchenyi 1,3 millió vendéget vonzott, több mint háromszor annyit, mint a második helyezett Gellért (381 ezres vendég). A Mirror gyűjtése szerint a Hévízi Tófürdő és a Széchenyi Gyógyfürdő Európa hét legjobbjai között szerepel, előbbi a világ legnagyobb úszható termáltava, utóbbi Európa legnagyobb és a világ harmadik legnagyobb gyógyfürdője.
Riport
A turistákat egyre jobban vonzzák a félreesőbb vidéki források is. Ezek gyakran egészen kicsi, négyezer fő alatti lélekszámú településeken találhatók, ami azért érdekes, mivel a fürdők adta munkahelyek a letelepedési folyamatokat is befolyásolják: egyre többen választják otthonukul ezeket a helyeket.
A Belügyminisztérium tavalyi adatai alapján az országban a nyugati határ, a Balaton környéke és Budapest vonzáskörzete mellett a gyógyfürdővel rendelkező települések, mint Egerszalók, Zalakaros vagy Bükkszék könyvelhettek el növekvő lakosságszámot.
Az elmúlt években egyre több fürdő fordult az illetékes kormányhivatalhoz a gyógyfürdő minősítés érdekében. A különféle fogalmak között könnyű elveszni, a gyógyvíz ugyanis nem azonos a gyógyfürdővel vagy a gyógyhellyel – hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzet.
A termálvíz nem jelent automatikusan gyógyhatást, és ha egy fürdő forrásának gyógyvíz minősítése van, az önmagában még nem elegendő a szigorúbb követelményeket igénylő gyógyfürdő titulus megszerzéséhez, amely például a gyógyászati szolgáltatásokat nyújtó részleg működtetését is magába foglalja.
A gyógyhely minősítés megszerzése még körülményesebb, ez nem kötődik feltétlenül gyógyvízhez (a klimatikus viszonyok alapján is megkapható, mint például Lillafüred vagy a Kékestető esetén).
Lakóhelyem
Évente rendszerint egy-két intézmény szerzi csak meg a gyógyfürdő minősítést. Így 2022-ben a Marcali Városi Gyógyfürdő és a balatonfüredi Annagora Aquapark,
2023-ban a tótkomlósi Rózsa Gyógyfürdő, 2024-ben pedig a Kisteleki Gyógyfürdő és a bükkszéki Gyógy- és Strandfürdő (Bükkszékfürdő) lehettek a szerencsések.
A gyógyhatás tekintetben az új minősítést most áprilisban megszerző, Egertől alig húsz kilométerre fekvő Bükkszék különleges: a hétszázlelkes kistelepülésé Magyarország legmagasabb olyan ásványianyag-tartalmú gyógyvize, amelyben fürdeni is lehet. Gyógyvízére már a harmincas évek végén felfigyeltek, az 1950-es évektől kezdve palackozzák és a mai napig forgalmazzák Salvus márkanéven, a fürdő azonban csak 2012-ben nyitotta meg a kapuit. Áprilisban hivatalosan is megszerezte a minősítést, amivel Heves vármegyében négyre nőtt a gyógyfürdők száma.
A Salvusban a világon egyedülállóan magas az összes oldottanyag-tartalom (22 989 milligramm/liter), így jótékony hatása rendkívül sokrétű.
Fürdőkúra formájában reumás betegségek (ízületi gyulladás, csontritkulás), sérülések utáni rehabilitáció (csonttörés, szalagsérülés), nőgyógyászati problémák (meddőség, kismedence-gyulladás) és bőrgyógyászati kezelésre javasolják az orvosok, míg ivókúraként leginkább gyomorproblémák, illetve légúti betegségek és gyulladások enyhítésében segíthet sokat.
A teljes, eredeti cikk ITT olvasható.
mandiner.hu
astronet.hu
life.hu
vg.hu
boon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
origo.hu
mandiner.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu
origo.hu