Közélet
Szlovákiában bukkant fel nemrégiben a méhállományokra rendkívül veszélyes ázsiai lódarázs, az invazív faj terjedésének megakadályozására a szlovák szakemberek igénybe vették a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói által kifejlesztett technológiát, a telemetriai nyomkövetőt is - közölte az egyetem az MTI-vel.
Kép: Borítóképünk illusztráció, Fotó: HWall, Forrás: shutterstock
A MATE közleményében ismerteti:
az ázsiai lódarázs jelenlétét először szeptember 28-án jelezték Szlovákiában, a magyar határtól mintegy 45 kilométerre fekvő Palárikovóban (Tótmegyer).
A felfedezés komoly aggodalomra ad okot, hiszen Szlovákia éghajlata és élőhelyei kedvezőek az ázsiai lódarázs számára, így fennáll a veszélye a gyors elszaporodásnak. Nagy esélye van további, még nem észlelt populációk előfordulásának is Szlovákiában és Magyarországon egyaránt.
Az esetről értesítették a hatóságokat, majd miután igazolódott, hogy visszatérő egyedekről van szó, a szlovák szakemberek a fészkek megtalálása érdekében segítséget kértek a rádiótelemetriában tapasztalatot szerzett és több ilyen eszközparkkal rendelkező magyar kollégáktól a MATE Georgikon Campusáról.
A telemetriás lokalizáció alapján a fészket rövid időn belül sikerült megtalálniuk egy fa 20 méteres magasságában hőkamerás drón segítségével. A fészket tűzoltók távolították el, azonban feltételezhető, hogy akár már több is lehet az érintett területen.
Közélet
Az ázsiai lódarázsfaj 2004-es franciaországi megjelenése óta folyamatosan terjeszkedik, és mára számos európai országban megvetette a lábát. Magyarországon 2023 augusztusában észlelték először, jelenleg nincs megerősített információ újabb példány megjelenéséről.
Az ázsiai lódarázs terjedése komoly kihívás Európa számára. A védekezésben kulcsfontosságú a korai felismerés, ezért elengedhetetlen a lakosság tájékoztatása, a folyamatos monitoring, a gyors beavatkozás és a nemzetközi együttműködés - hangsúlyozzák a közleményben.
A MATE és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatói intenzíven dolgoznak a rádiótelemetriás eszközök - különösen a jeladó - fejlesztésén, amelyek a fészekkeresést jelentősen felgyorsítják, így hozzájárulnak a faj terjedésének lassításához a megtelepedés korai időszakában.
Közélet
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
origo.hu
vg.hu
sonline.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
nemzetisport.hu
mandiner.hu
mandiner.hu