Közélet
Mintegy kétezer flamingófióka pusztult el aszály miatt

Ötven év után először tűnt fel Új-Zélandon egy ritka madár A legkisebb kivifaj, a kivi pukupuku egy példányát a Déli-sziget nyugati partján pillantotta meg egy vadász – közölték szerdán az új-zélandi természetvédelmi hatóságok.
Az Új-Zélandon őshonos, de ma már ritka madárfaj, az Apteryx owenii tollazata szürke színű, sötétebb foltokkal, és a kivicsalád többi fajához hasonlóan röpképtelen. A kivi pukupukuról korábban azt hitték, hogy csak a partmenti szigeteken, ragadozóktól védett helyen él, de most egy vadász arról számolt be, hogy a Déli-szigeten látta meg.
Nehéz terepen voltunk, a tipikus nyugati parti időjárás miatt már kezdtem kifogyni a száraz ruhákból
– idézte fel a természetvédelmi hatóság (DOC) alkalmazásában álló vadász, Iain Graham, aki a kutyájával, Brew-val járta a vidéket.
A vadász először csak két kivi „duettjét” hallotta meg, és mint mondta, rögtön tudta, hogy más a hangjuk, mint a többi kivié. "
Nagyon izgalmas volt, de több napba telt, amíg sikerült leszűkíteni azt a területet, ahol lehettek
– mesélte.
Már csaknem feladta a kutatást, mikor végül az utolsó éjszakán, amit a helyszínen töltöttek, sikerült megpillantania a nőstény, és tollakat is tudott gyűjteni, amivel igazolni lehetett, hogy a madár valóban egy kivi pukupuku volt.
Közélet
A kivik megmentésével foglalkozó természetvédelmi csoport vezetője, Emily King szerint „csodaszámba” megy a felfedezés.
A szárazföldön utoljára 1978-ban láttak egy kivi pukupuku példányt, és annak ellenére, hogy éveken keresztül kutattak további példányok után, egészen mostanáig nem jártak sikerrel – mondta.
A kivi pukupuku egyike azoknak az egyedülálló fajoknak, amelyek Új-Zélandot olyan különlegessé teszik
" - fűzte hozzá.
A DOC a helyi maori közösséggel együttműködve gondoskodik a madarakról, amelyekből a becslések szerint mintegy 2000 példány élhet.