A Csányi Alapítvány zánkai nyári tábora

Csányi Sándo, a Csányi Alapítvány alapítója, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója az alapítvány zánkai nyílt napján elmondta: az alapítvány már 84 gyerek életútját és ezzel 84 családot támogat. Ez a nyári tábor ezekről a gyerekről szól.

KrónikaBudai Horváth József2007. 08. 24. péntek2007. 08. 24.
A Csányi Alapítvány zánkai nyári tábora

 A Csányi Alapítvány a gyermekekért júniusban tartotta a legutóbbi tehetségkutatását.  A legújabb pedagógiai és pszichológiai elveken alapuló tehetségazonosítási technikákat felhasználva a programba a 4. osztályt elvégzett (10-11 éves) hátrányos helyzetű tehetségígéret került be. Így az alapítvány ez év augusztusától már 84 gyermeket támogat, a sokszor életút programnak is nevezett tehetséggondozó programjában. Ez több mint duplája a 2007. év eleji gyermeklétszámnak.
Az alapítvány korábbi diákjai három térségből érkeztek: Jászság, Nagybajom, Kaposvár. Három településen működik egy-egy közösségi ház (Jászberény, Nagybajom és Kaposvár), ezek köré szerveződik az alapítvány tehetséggondozó tevékenysége, itt végzik a gyermekek tehetséggondozását.
Az idén kuratóriumi döntés született arról, hogy az alapítvány a jászsági és Somogy megyei központok mellett, egy újabb helyszínen, Baranya megyében is elkezdje munkáját. Ennek eredményeként most indul el az első, 16 fős pécsi csoport. Reményeik szerint októberben itt is felavathatnak egy közösségi házat.
A Balaton, a tó önmagában is egy nagy élmény a kisgyerekek számára, hiszen legtöbbjük most jár itt először. Természetesen egyik legfontosabb cél az, hogy a gyermekek nyaraljanak, jól érezzék magukat.
A tábor egyrészt feltöltődés a következő iskolaévre, játékkal, szórakozással, sok fürdéssel, kikapcsolódással. Ugyanakkor segítséget kíván a tábor nyújtani a gyerekek hatékonyabb tanulásának érdekében, ezért iskola-előkészítő jellege is van, ahol a diákok játékos formában kiváló szakemberek segítségével tanulás-módszertani alapismereteket sajátítanak el.
Már a táborozás megkezdése is kaptak feladatot a gyerekek, különböző formában felkészültek a tihanyi hajókirándulásra.
 A tábor programjának a megtervezésekor azt is figyelembe vették, hogy a régi alapítványi csapat (a jászsági és nagybajomi gyerekek), illetve a három új csoport (Kaposvárról, Pécsről és egy újabb csoport a Jászságból) összeismerkedjen, összeszokjon.  A korábban együtt táborozott diákok már alig várják az újabb találkozást, az új csoportok diákjainak pedig ez egy jó alkalom arra, hogy megismerjék társaikat.
A gyermekekkel a táborban legtöbbet az Alapítvány pedagógus végzettségű mentorai foglalkoznak. Ők azok, akik a későbbiekben nyomon követik a gyermekek egyéni fejlesztési terveinek alakulását, a szociális támogatásuk megszervezését. Nagyon fontos, hogy bensőséges, szeretetteljes viszony alakuljon ki a diákok és mentoraik között. Fontos, hogy a mentor alaposan megismerje a rábízott gyermekeket.

Csányi Alapítvány
Az alapítvány legfőbb tevékenysége a tehetséggondozás. Célunk az, hogy a tehetséggondozásban országosan elismert szakemberek segítségével, valamint a tehetséggondozó központjaink (Közösségi házak) köré csoportosuló helyi szakemberekkel (pedagógusokkal, családsegítőkkel, nevelési tanácsadókkal, pszichológusokkal) együttműködve olyan tehetséges, de valamilyen oknál fogva hátrányos helyzetű gyermekeket keressünk meg és válasszunk ki, akiket segíteni tudunk hátrányaik leküzdésében, tehetségük kibontakoztatásában. A kiválasztott gyermekek egy életútprogram részesei lehetnek azzal, hogy - rászorultságuktól függően - tanulmányaik során a munkaerő piacra kerülésükig többféleképp támogatjuk őket.
A tehetséggondozó programra az alapítvány a támogatásokkal növelt alapítói vagyon mindenkori hozamát fordítja. Ezért a kuratórium évente meghatározza az indítható tehetséggondozó csoportok számát és nagyságát, valamint a kiválasztásban érintett térséget, iskolákat és korosztályokat. A tehetséggondozó program 2006 első hónapjaiban két megyében Jász-Nagykun-Szolnok megyén belül a Jászságban, Somogy megyén belül pedig Nagybajom térségében. 2007 elején pedig Kaposváron indult el. Idén júniusban pedig 3 térségben (Jászság, Pécs és Kaposvár) újabb 45 gyermek lett beválogatva a programba.
A programba való bekerülésnek és a folyamatos részvételnek több feltétele van, egyrészt a diákok részt vesznek egy tehetségbeválogatáson, majd a mentorok meglátogatják a családokat, hogy a beválogatandó gyermekek hátrányos helyzetükről meggyőződjenek; ugyanakkor az is fontos, hogy a hogy a gyermek és a szülő elfogadja az általunk nyújtott lehetőségeket, és velünk együttműködve megfeleljen az elvárható követelményeknek.
 A programban minden egyes gyermek számára egyéni képességeit és hátrányait figyelembe véve egy úgy nevezett egyéni fejlesztési terv készül. A gyermekek tanórán kívüli tevékenységét az egyéni fejlesztési tervvel összhangban a szülőkkel és gyermek tanáraival egyeztetve egy-egy jól felkészült mentor felügyeli, irányítja, szervezi. A mentorokat elkötelezett és szakmailag felkészült pedagógusok, szociális munkások közül választottunk ki az alapítványi tehetséggondozó program megvalósítására.
A tehetséggondozás központja minden térségben a Közösségi ház. Célunk az, hogy mindenütt, ahol csoportot indítunk legyen egy-egy Közösségi házunk, egy tehetséggondozó centrumunk. Ezekben a központokban lehetőség nyílik szabadidős tevékenységekre, klubfoglalkozásokra, rendezvényekre és szülői találkozókra egyaránt. Terveink között szerepel a Közösségi házak által kínált programokba más rászoruló gyermekeket is bevonni, és számukra vonzó programokat nyújtani.
Egyéni fejlesztésre, vagy közösségépítő programokra, tréningekre heti, vagy havi rendszerességgel kerül sor a Közösségi Házakban, a térségi mentor vezetésével és szakemberek (drámapedagógusok, játékpedagógusok, kézműves-tanárok stb.) részvételével.
Ugyanakkor fontos része a tehetséggondozó munkának a nyári és téli tematikus táborok szervezése és nem szabad elfelejtkeznünk a rászorulási lapon kialakított szociális támogatási rendszerről sem.
Az alapító, dr. Csányi Sándor:
„A legtöbben csak úgy ismernek, mint az OTP bank elnök-vezérigazgatóját. A sikeres üzletembert látják bennem, az ország egyik legvagyonosabb emberét. Azt azonban kevesen tudják, hogy jómagam is szerény körülmények között nőttem fel vidéken. Ezért vallom, hogy az anyagi jólét és sikerek mellett mindig szem előtt kell tartanunk azt is, hogy sokan szinte elviselhetetlenül nehéz körülmények között élnek hazánkban. A szegénység pedig nem válogat, nem kíméli még a legjobb képességűeket sem.
Mondják, hogy a magyar tehetséges nemzet. Ezt én is így látom. Századokon át követték egymást a tehetségesnél tehetségesebb generációk. Elég, ha csak művészeinkre, tudósainkra, Nobel-díjasainkra gondolunk. Ha azt szeretnénk, hogy ez a folyamat a jövőben se szakadjon meg, jobban kell figyelnünk az utánunk jövőkre.
A Csányi Alapítványt 1 milliárd forinttal alapítottam a magánvagyonomból. Remélem, ez példa lesz a többi sikeres üzletember számára is. Célom, hogy a tehetséges, de hátrányos helyzetű gyermekek ne kallódjanak el Magyarországon. Mert így a nemzet legnagyobb kincsét, az emberi tudást veszítjük el.”
A kuratórium: Csányi Erika, a Csányi Alapítvány elnöke; John Charody, az Alapítvány képviselője, közgazdász.
Kuratóriumi tagok: Csányi Attila, stratégiai tanácsadó; Csányi Péter, tanuló; Sztevanovity Zorán, zenész; Pataki Ágnes, producer; dr. Gödény Mária, Országos Onkológiai Intézet Radio-Diagnosztikai osztályának vezetője; Karsai Béla, vállalatvezető; Radoszáv Miklós, jogász, pedagógus.

Az Alapítvány fontosabb tevékenységei az elmúlt években
2006. március 9-én nyitotta meg az alapítvány első Közösségi Házát Jászberényben, ekkor indult el az első tehetséggondozó csoport  egy főállású mentor irányításával.
2006. március 1-i kuratóriumi ülés döntött a nagybajomi térségben induló tehetséggondozó csoportról: szintén egy főállású mentor vezetésével.

2006. szeptember 1-én az Alapítvány két új tehetséggondozó csoport indítását hirdette meg:  az egyik: a Jászságban ugyanazon térség iskoláiból mint az előző kiválasztásnál.
A másik, új térség: kaposvári központtal az alábbi térségek iskoláiból: Somogyvár, Osztopán, Igal, Somogyjád, Mernye, Hetes, Magyaratád.
2006. október és november hónapban bonyolódott az újabb gyerekkiválasztás.
2006. december 11-én döntött a kuratórium a két új tehetséggondozó csoportról, így 37 főre bővült a gyerekek száma.
2007. március 29-én megnyitott a Csányi Alapítvány kaposvári központja.
2007. júniusában újabb 47 fő került a támogatottak csoportjába.

Mit támogat az Alapítvány?
Az Alapítvány nem pénzbeli támogatást nyújt a csoportban résztvevő gyerekeknek, de a fejlesztő programjához kapcsolódóan minden költséget vállal. Minden gyermek egyéni és csoportos fejlesztésben részesül. Az egyéni fejlesztések a helyi iskolákban történek, általában a helyi pedagógusok irányításával, a csoportos fejlesztések az Alapítvány közösségi házaiban szintén fejlesztő tanárok irányításával.
A gyerekek nyári/téli szünidei táborozásokon intenzív felkészítő foglalkozásokon és számos egyéb kulturális rendezvényen közösen vesznek részt.

Tapasztalatok és további tervek
Tekintettel arra, hogy a Csányi Alapítvány programja a maga nemében egyedi a működése során folyamatosan fejlődik, újul.
A közel kétéves fennállása és a több mint egyéves konkrét tehetséggondozó programja tapasztalatait leszűrve jutottak arra, hogy a tehetséggondozásban elismert szakemberek bevonásával kidolgozzák a Program továbbfejlesztésének irányait.
A továbbfejlesztés fő irányai:
– Támpontok a Csányi Alapítvány Tehetséggondozó Programjába bekerülő tanulók beválogatási eszközrendszeréhez.
– Szempontok a gazdagítás, gyorsítás, differenciálás továbbfejlesztéséhez.
– Támpontok a tehetséges tanulók személyiségének és szociális szférájának fejlesztéséhez.
– Javaslat pszichológiai hatásvizsgálatokra; a családokkal való együttműködés fő szempontjaira.
A programban közreműködő pedagógusok szakmai felkészítésének, továbbképzésének lehetőségei

A továbbfejlesztés fő irányait a március 5-i kuratóriumi ülés jóváhagyta. Ennek alapján kerül sor a részletes program kidolgozására és további szakemberek bevonására.
A következő csoportindítás már ennek figyelembevételével szerveződik, de a meglévő csoportok működése is ennek fényében kerül továbbfejlesztésre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek