Felturbózott érzésvilág

Borzák Tibor Tisza Katával készített interjúja teljes terjedelmében a Szabad Föld e heti, 21. számában olvasható.

KrónikaBorzák Tibor2008. 05. 23. péntek2008. 05. 23.
Felturbózott érzésvilág

– Az Alexandránál megjelent Doktor Kleopátra című új könyve valójában az első. Ez hogy lehet? – kérdeztük Tisza Kata írót, aki jelenleg a felsőoktatásban tanít és a pszichológia területén képezi tovább magát.
– Amikor írom, hiszek a könyvben. Aztán megjelenés után, amikor már nincs lehetőség korrekcióra, meggyűlölöm. Idáig ez az egyetlen, amiben még nem veszítettem el a hitem. Higgadtabb, strukturáltabb, letisztultabb.
– Átélt már a főhőséhez, Gábor Emmáéhoz hasonló szerelmi csalódásokat?
– Létezik olyan ember, aki nem élt még át szerelmi csalódást? Ez a személyiségfejlődés része. Az pedig már egyéni érzékenység-függő ki mennyire intenzíven éli meg. Én eléggé intenzív vagyok, ez azonban mégiscsak egy regény, a műfaj által megkívánt felturbózott érzésvilággal.
– Önnek volt már szüksége pszichiáterre? És milyen helyzetben keresne fel egy álomfejtőt?
– Mindannyiunk életében vannak válságok, amikor szükségünk lehet segítségre a továbblépéshez, a változáshoz, ha már kissé megfogyott belső erőforrásunk. Akkor azonban nem mindegy, kihez fordulunk, rengeteg kókler van. Ennek a könyvnek pontosan az a célja, hogy a lehető legtöbbet bemutassa. A hitelesség alapfeltétele volt, hogy ezt az utat végigjárjam és dokumentáljam. Ez nem jelenti azt, hogy feltétlen hinnék az álomfejtésben például. Ám megismerés nélkül elvetni sem bölcs semmit. A könyv kétségkívül tágította a saját teremet is.
– Tud segíteni azoknak, akik öntől kérnek tanácsokat?
– Segíteni mindenki csak önmagán tud. Próbálkozni tudok, tanácsot adhatok, irányt mutathatok, szakembert bevonhatok, problémát meghallgathatok, gyógyirodalmat nyújthatok, szolidaritásérzést.
– Mitől pusztul a lélek manapság? Mit tehetünk a gyógyulásért?
– Egymástól, és leginkább önmagunktól. Elhanyagolt, megtépázott belső erőforrásainra gyúrni kell.
– Új könyvének témája vezette a pszichológiai tanulmányokhoz?
– A bölcsészkaron már alapképzésben végeztem a pszichológiai-pedagógiai tanulmányokat. Azóta csak emberekkel foglalkozom, vagy tanárként, vagy szerzőként, jellemekkel, karakterekkel. Tehát nem tértem le a pályáról, csak elmélyültebben tanulmányoztam.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek