Vannak szerencsés emberek, akik szemüveg nélkül is remekül látnak. Ma már orvosi körökben is elismert tény, hogy az éles látáshoz nemcsak dioptriákra van szükség.
Akik rövidlátóak, azt hiszik, a szemüveg minden gondjukat megoldja. Átmenetileg ez így is van, csakhogy az egyre erősödő szemüveglencse tovább gyengíti a látást.
Legalább ilyen fontos, hogy tökéletesen fókuszáljunk a tárgyakra, pontosan működtessük a reflexeinket, gyorsan „értelmezzük” a szemünket érő ingereket. Mindez a szemizmok rugalmasságától függ.
A szemünket a mindennapos szemtornával tudjuk formában tartani. Megfelelő gyakorlatokkal lehet fejleszteni az íriszizmokat, erősíteni a látás mélységét, valamint a két szem együttes munkáját. Íme, néhány gyakorlat kicsiknek és nagyoknak a siker eléréséhez:
– Csukott szemmel, lazán tartott szemhéjjal végezzük a koncentrációs gyakorlatot: képzeljünk magunk elé egy órát, és a 12-es számtól a mutató járásával megegyező irányban kicsiny mozgásokkal ugorjunk számról számra. Utána végezzük a gyakorlatot az ellenkező irányba is. Mindig figyeljünk arra, hogy a szemizmok pontosan kövessék a mozgást.
– A fókuszálási képesség javításához az egyik szemünket takarjuk le, a másik felé pedig közelítsünk egy teleírt papírlapot, mindaddig, amíg látjuk a betűket – akkor hirtelen rántsuk el azt a szemünk elől.
– A látóképesség edzésének másik módja, ha felváltva egy-egy távoli, majd közeli tárgyra fókuszálunk.
– Végül naponta többször lazítsunk: becsukott szemünkre tegyük a két tenyerünket, vigyázva, nehogy megnyomjuk a szemgolyónkat. A sötétben jól ellazul a szem.
– Ha a fénytől akarjuk óvni a szemünket a nyári napsütésben, semmiképpen ne vásároljunk pár száz forintos, szemrontó napszemüveget! Ez fokozottan érvényes azokra, akik rövidlátóak, s mínusz dioptriás szemüveget viselnek. Ma már készíttethető dioptriás napszemüveg is – igaz, elég borsos áron.