Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A természet megsuhintotta rettentő ostorát, és végigvágott vele a fél világon. Indonéziától egészen Afrika keleti partjaiig beleremegett a Föld, s a rengés keltette szökőártól fényes szállodák, szegényes viskók dőltek halomra, és százhetvenezer ember lelte halálát. Miért?
Az óriás hullám (japán nevén cunami) nem ismeretlen a tengerparti népek életében, történelmében. Nemzedékek életét kísérte végig a félsz, hogy bármikor megbolydulhat a tenger, s jöhet a veszedelem annak ellenére is, hogy évtizedeken át nincs semmi erre utaló jel. Nem várták minden pillanatban, de nem is felejtették el, hogy létezik. S tudták, hogy noha hatalmas erővel állnak szemben, módjukban áll védekezni. Így azt is jól tudták, hogy a tengerpart az óriás hullám ártere, oda, az ottani omlékony homokra balgaság építkezni is. A családnak otthont emelni és élni csak a parttól kilométerekre, a szárazföld belsejében szabad, ahol már szilárdabb az altalaj is, a magaslatok meg szinte tökéletes védelmet nyújtanak. A mangroveerdők pedig nagyon jó, hogy ott állnak a parti sávban, leginkább azért, mert tompítják a nagy hullám erejét.
De úgy tetszik, az utóbbi ötven évben mindent elfelejtettek. Elszállt az óvatosságuk, a félszük, s velük a bölcsességük is. A turizmus-aranybánya megszédítette őket is. Hagyták, hogy kiirtsák a tengerparti erdőt, hagyták, hogy szállodasorok, városok épüljenek a puha fövenyre, a homokdűnékre. Mert jön a turista, vele a munkalehetőség, a több pénz, a gazdagodás reménye. És lassan-lassan maguk is leköltöztek a tengerpartra, s házat, otthont építettek az omlékony homokra, a tenger árterébe, a nagy hullám szájába.
A bekövetkezett tragédia nem követelt volna ennyi emberéletet, ha nem felejtik el az ősi törvényt: a parti sáv a tenger ártere. Most ezt is újra meg kell tanulni.
Repülő kórház
Különleges mentő járművet állított hadrendbe a német hadsereg az indonéziai földrengést követő szökőárban sérültek gyors orvosi ellátására. A Köln és a délkelet-ázsiai Phuket között létesített légihíd váltott pilótákkal hozza Németországba a sebesülteket.
A MedEvac (Medical Evacuation) nevű repülőgép a legmodernebb eszközökkel ellátott mentő jármű, amelyen hat, számítógép-ellenőrzésű "intenzív osztály" működik, ezenfölül pedig még további harmincnyolc beteget tudnak elhelyezni és ápolni.
A két sugárhajtású motorral fölszerelt mentőgép átlagosan nyolcszázhatvan kilométeres sebességgel repül óránként, mintegy tizenháromezer méteres magasságban. Üzemanyagtartályai negyvenkilencezer liter kerozint fogadnak be, amellyel a gép kilencezer kilométeres távolság megtételére képes harminchárom tonna teherrel a fedélzetén.
A riasztást követően a repülő kórház három órán belül indulásra kész. A MedEvac, amely jelenleg a világ legmodernebb légi mentőkórházának számít, már több nemzetközi bevetésen is bizonyított. Így például ez a gép hozta haza azokat a franciákat, akik egy Karacsiban elkövetett merényletben sérültek meg.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu