Bűnök és erények

A filozófia olyan az embernek, mint a jó zene vagy a szívbéli szerelem: az élethez nem nélkülözhetetlen. A jó élethez azonban igen - véli Heller Ágnes, a világszerte elismert filozófus.

KultúraCsászár Jenő2005. 05. 13. péntek2005. 05. 13.
Bűnök és erények

Heller Ágnest először arról faggattuk, vajon kevesek kiváltsága-e a gondolkodás tudománya, vagy mindannyiunk hétköznapi szükséglete, hogy eltöprengjünk létünk alapkérdésein.
- Néhány szerencsés országban, például Franciaországban igen népszerűek a filozófusok, gyakran meghívják őket a televízióba is, hogy vitaműsorokban vegyenek részt. Olaszországban és Németországban is nagy becsben tartják őket, igaz, sehol sem mérhető a népszerűségük a popsztárokéhoz vagy a futballistákéhoz. Nálunk azonban nemigen van keletje a filozófiai tárgyú könyveknek.
- Az ön kötetei mégsem porosodnak a polcokon...
- Szerencsés helyzetben vagyok, hiszen sajátos az életutam, és sokan megismerték a nevemet szerte a világban. Angolul, spanyolul jelennek meg az írásaim, és épp most adják ki az Etikát törökül. Itthon mégis azt tapasztaltam: sokan csak azért veszik meg valamelyik könyvemet, hogy dedikáljam nekik, nem azért, hogy el is olvassák...
- Mi e tudomány haszna a hétköznapi ember számára?
- A filozófia legnagyobb haszna az, hogy nincsen haszna. Ezek nem olyan könyvek, amelyeket gyorsan felfalok és holnap sok pénzt keresek velük vagy nagy hírnévre teszek szert. A filozófia szellemi táplálék.
- Kinek van rá szüksége manapság?
- New Yorkban, ahol az egyetemen tanítok, sokan jönnek hozzám. Jól kereső emberek, mérnökök, jogászok, akik azért keresnek meg, mert kíváncsiak az élet értelmére. Van már sok pénzük, ám szeretnének gondolkodni valamin. Olyan alapkérdéseken például, hogy mi az erkölcs, mi az ártatlanság, mi a bűn. Fontos emberi szükséglet, hogy választ keressünk ezekre a kérdésekre.
- Van becsülete ma az erkölcsnek?
- A nagymamám is azt hajtogatta, hogy "a mai fiatalok borzalmasak". A fiatalok az idősek szemében mindig erkölcstelenebbek, mint az előző generáció. Nézzünk csak egy példát: valamikor az "erkölcsös" azt jelentette, hogy szűz. Az illető lophatott, csalhatott, hazudhatott, ám ha érintetlen volt, mégis erkölcsösnek számított. Ma ez a szó már egészen mást jelent.
- Nincsenek tehát időálló értékek?
- Vannak végső bűnök és erények. A gyávaságot például mindig utáljuk, az igazmondást és a megtartott ígéreteket pedig megbecsüljük.
- Filozófus létére mozgalmasan él. Mikor jut ideje gondolkodni?
- New Yorkban heti négy napot a diákjaim közt töltök, s ha itthon vagyok, akkor is gyakran utazom konferenciákra. Júniustól szeptemberig azonban bezárkózom a börzsönyi kis házamba, és az írásnak szentelem magam. A bibliai Teremtés Könyvének filozófiai értelmezésén dolgozom, és szeretném kiadni itthon az angolul és németül írt tanulmányaimat. Saját magam fordítom tehát magyarra, bár ez a világ legunalmasabb foglalkozása.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek