Sorba kötött erőműházak

Több jele van annak, hogy a nem is nagyon távoli jövőben az emberiség egyre inkább rákényszerül az alternatív energiahordozók használatára. Ez többek között olyan gyökeres változást hozhat mindennapi életünkben, hogy lakóhelyeink kis energiatermelő központokká válnak, amelyek hálózatba kötve szolgáltatnak egymásnak energiát. Az új elképzelés hazánkban a tanyavillamosítással kapcsolatban kapott nagyobb nyilvánosságot. Hatása később mindenhol érezhető lesz, legalábbis a kutatók véleménye szerint.

KultúraTanács Gábor2006. 02. 03. péntek2006. 02. 03.
Sorba kötött erőműházak

De milyen is lesz a jövő erőmű-lakóháza? A megújuló energiaforrások közül a szél- és a napenergiával kísérleteznek a legtöbben. A szél erejét kétféleképpen használhatjuk: a forgó mozgást egyenesen átvisszük valamilyen gépre, berendezésre, vagy villamos energiát termelünk vele. Az első megoldást rendszerint vízszivattyúzásra használják. (Ha a szivattyút elektromos meghajtású motorral hajtanánk, az jelentősen megnövelné az áramszámlát.) Villamos energiát előállító berendezésként a házi szélerőművek teljesítménye nem valami nagy, azonban méretük és az általuk keltett zajhatás egyre csökken. Már most léteznek azok a függőleges tengelyű szélkerekek (Savonius-rotorok), amelyek jóval kisebb helyet foglalnak a megszokott, vízszintes tengelyűeknél. Ráadásul a kereket tartó oszlopokra napelemeket lehet szerelni, ami több energia nyerését teszi lehetővé.
Ez idő szerint azonban az említett megújuló energiaforrások önmagukban kevesek a modern háztartás szükségleteinek kielégítéséhez. Ezért az elképzelt erőmű-lakóháznak mindegyikből kell szakítania, és minden lehetséges forrást, illetve energiamegtakarítási módot hasznosítania kell.
A napsütést a szélhez hasonlóan kétféleképpen foghatjuk munkába: napkollektorral a házat fűthetjük, illetve vizet melegíthetünk, napelemmel pedig villamos energiát állíthatunk elő. Néhány szélkerékkel és nagyobb napelemekkel már a ház energiaellátása - a fogyasztói szokások megváltoztatása mellett - többé-kevésbé megoldható lenne.
A biogáz-fermentáló már nem egy ház, hanem egy kis közösség, település energiaellátásában lehet jelentős. Ennek haszna kettős: egyrészt eltünteti azt, ami egyébként a környezetet szennyezné, így a biológiai vagy vágóhídi hulladékot, trágyát, ételmaradékot. A másik oldalon metánt ad, amit el lehet égetni, ebből pedig egy biogázmotor segítségével elektromos áram lesz. Mindemellett a szerves hulladék rohasztása során - hiszen a fermentor belsejében baktériumok emésztik hasznos gázzá a mindennapok potyadékát - hő is keletkezik, amit szintén botorság volna haszontalanul a levegőbe engedni. Itt jön a képbe az a berendezés, amely szintén kiegészítő szerepet kap a jövő házában: a XIX. század elején Stirling tiszteletes által föltalált Stirling-motor. Az eszköz egyvalamit tud, de azt nagyon: hőt alakít át villamos energiává. Persze ennek nem sok hasznát látni addig, amíg a hőt is úgy kell előállítani valami egyéb energiahordozóból, például földgázból. De nagyon hasznos lehet ez a motor akkor, ha valamely egyéb folyamat során keletkezett hőt (hulladékhőt) kell átalakítania elektromos energiává.
Az egész elképzelés persze fabatkát sem ér, ha nem társul megfelelő szemlélettel, mert a számolatlanul pazarolt energiának vége. Minden berendezésből csurran-cseppen valami, mindegyik egy pici terhet vesz le az energia-háztartás gondjaiból, miközben eltünteti a hulladékot, s így a környezet is tiszta marad. Sokak reményei szerint a jövő városai ilyen társasházakból állnak majd, amelyek ugyan össze lesznek kötve egy energiahálózatba, de csak azért, hogy az egyes egységek által termelt fölösleges energiát egymás között értékesítsék.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek