Iránytű

KultúraBorzák Tibor2007. 06. 29. péntek2007. 06. 29.
Iránytű

Film
Kis Veréb. A nyár egyik sikerfilmjének ígérkezik Olivier Dahan francia rendező Piaf című produkciója. A maga nemében szentségtörés a negyvennégy éve halott énekesnőről, Edith Piafról életrajzi mozit forgatni, s bizony nagyon pontosnak és hitelesnek kell lennie a történetnek és a játéknak, hogy valóban komoly alkotás szülessen. Főleg Franciahonban, ahol a zseniális művész - akit nemes egyszerűséggel csak Kis Verébnek becéztek - része az alaptantervnek, ahol nem kell bizonygatni nagyságát. Nagyon el lehetett volna rontani a filmet, de szerencsére nem ez történt: a rendezőnek sikerül megmutatni a művész belső működését, a vívódásokkal teli lélek rezzenéseit, a tragédiába torkolló élet mozaikjait. A főhőst alakító Marion Cotillard olyan mértékben azonosul a szerepével, olyan remekül ível át húszévnyi korkülönbségen, hogy néha már azt hiszszük, magát Edith Piafot látjuk a mozivásznon.
(Budapest Film)

Honismeret
Harmincötödik. A Honismereti Szövetség és a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület rendezésében július 2. és 6. között Veszprémben rendezik meg a XXXV. Országos Honismereti Akadémiát, melynek témája a honismeret és a kulturális turizmus kapcsolata. Szóba kerül a kiemelt történelmi és helytörténeti értékek ápolása, a településtörténetek feltárásának és megjelentetésének jelentősége, a természetvédelem helyzete, az egyházi turizmus lehetősége, és sorra veszik Veszprém megye szakrális emlékeit is. A konferencia résztvevői ellátogatnak a megye levéltárába, könyvtárába és múzeumába, végezetül pedig felfedezik maguknak a környező látnivalókat.

Lemez
Björk: Volta. A nagy hírű előadók új lemezeit mindig nagy várakozás előzi meg. A korábbi sikerek után nem könnyű tartani a színvonalat, s elemi erejű áttörést is nehéz hozni. Az izlandiak híressége, Björk eddig sem volt könnyű eset, produkciói, dalai, albumai mindegyike extravagáns, nincs műfaj, amibe be lehetne sorolni. De hát éppen ez a jó benne! Ettől különbözik az unalmas projektektől. Björk hetedik korongjával újra bizonyítja: a nehezebben befogadható zenének is van létjogosultsága, ha azt magas szinten műveli valaki. Az énekesnő szerencsére a nagyobb népszerűség érdekében sem tér le megkezdett útjáról - s megint nagyot alkotott.
(Universal/Polydor)

Könyv
Rejtélyek. Gyanítom, nem jutott volna el hozzánk Frank Schätzing tíz évvel ezelőtt született regénye, ha a Raj című könyvével nem arat világsikert és nem kap érte Corine-díjat. Persze az is tény, hogy a hajdani kreatív igazgató, zenész és producer, amióta írással foglalkozik, nem tud mellényúlni. Az említett első műve, Az ördög temploma is rövid időn belül bestseller lett annak idején, nyilván a témája miatt. Történetét a XIII. századba helyezi, még közelebbről Kölnbe, ahol épül a dóm, s ezen építkezés közben rejtélyes dolgok esnek meg, hogy csak egyet említsünk: az építőmestert egy sötét árny letaszítja az állványokról. A szerző pontos történelmi regényt írt - alapossága bámulatos -, a főszereplőn kívül mindenki valóságos személy. A végére összeáll az összeesküvés-elmélet, a titokzatos halálok köré szőtt konspiráció, amivel végig ébren tudta tartani az olvasó érdeklődését.
(Athenaeum 2000 Kiadó)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek