Népszuperből szuper látvány

Május közepétől látogatható a miskolci Lézerpont Látványtár. Alapítójáról, Barna Györgyről csak a közvetlen környezete tudta hogy jó 35 éve megszállott gyűjtő.

KultúraKeresztény Gabriella2008. 05. 16. péntek2008. 05. 16.
Népszuperből szuper látvány

A régebben Tokaj Vendéglátóházként ismert épületben Barna György a barátai s a városvezetők sugallatára két év kemény munkával – csekély állami, zömmel saját pénzéből – állította össze a hat egységre tagolódó állandó kiállítását. A Kárpát-medence népviseleteinek több mint háromszáz darabos, a Népszuper, vagyis az 1945 és 1968 közötti korszak tárgyainak, az eltűnő kismesterségek műhelyeinek, régi optikai eszközöknek és irodagépeknek, erdélyi ásványok gyűjteményeinek tárlatait. Miskolc egykori vendéglátós szakembere ma, 61 évesen is vállalkozásokat működtet – közöttük a Lézerpont Stúdió Kft.-t, melynek ügyvezetője és tulajdonosa, ahogy az épületnek is. 

Sem a gyűjtés, sem a kiállítás nem üzlet számára, „csupán” egy életmű, jóllehet rengeteg energiát ölt bele. Fiatalon kezdte – Bibliákat, régi magyar tudományos könyveket, térképeket gyűjtött. Ezeket otthon őrzi, mert kis helyen is elférnek, ellentétben a motorkerékpárokkal, stencilgépekkel, kovácsfújtatókkal, s azzal a mintegy ötezer népviseleti darabbal, amelyek bedobozolva és összezsúfolva a padlástól a pincéig-garázsig mindent beborítanak.

– Irdatlan mennyiségű anyag halmozódott fel a 35 év alatt – mondja Barna György. – Meguntnak, ócskának ítélve őket, legtöbbjüktől örömmel megszabadultak a tulajdonosaik. Főleg a rendszerváltás után, mikor a számítógépek, a műszerek „forradalmával” mindenkinek az új, abból is főleg az amerikai kellett, és nem a lomtalanításkor utcára tett, Népszupernek hívott Orion tévé. 
 No igen, a Népszuper! A szocializmus korai időszakát megélt embereknek már csak emlékek a Sztálin- és Rákosi-plakátok, érdemrendek, ávós bőrkabátok, giccses porcelánok, muzeális motorok, az úttörőkorszak relikviái – nem soroljuk tovább. A kihaló mesterségek tizenegy műhelyét úgy rendezték be, mintha a „szaki” tegnap távozott volna onnan. Az erdélyi ásványok hihetetlenül gyönyörűek, a mikroszkópgyűjteménynek az országban nincs párja, az irodagépek legtöbbje a most ötveneseknek ismerősek, miként a dobozos fotómasina is. A népviseletek láttán viszont (a gyűjtő nem titkolt kedvencei) szinte földbe gyökerezett a lábam. Varázslatos, csodaszép női ruhaköltemények, snájdig férfiöltözékek a bábukon… És minden darab (a 325 öltözék száznál több tájegységről származik) eredeti.

A Látványtár tehát olyan szuper, hogy vélhetőleg híre lesz a határon túl is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek