Kijárási tilalmat a dühöngőknek

Már fényes nappal sem érzik biztonságban magukat az idősek – panaszolják sokan. Kamaszok tépik ki a táskát a nyugdíjasok kezéből. Egerben a „kijárási tilalmat” fontolgatják, Átányban lélekgyógyászok fékezik a tiniket.

LakóhelyemPalágyi Edit2010. 01. 12. kedd2010. 01. 12.
Kijárási tilalmat a dühöngőknek

Elvadultak a tizenévesek, és némi zsebpénz-kiegészítésért mindenre képesek, panaszolja egyre több idős ember. Kecskeméten például az a módi, hogy kerékpárral a boltba induló koros nők mellé tekernek, kitépik kezükből a táskát, majd elszáguldanak. Az alföldi város rendőrei, akikhez már tucatnál is több feljelentés érkezett, csak „olasz módszernek” nevezik ezt a fajta biciklis támadást. Pécsett például egy 16-18 éves fiatalokból álló banda szakosodott arra, hogy az idős nők kezéből kicsavarják a táskát – őket épp karácsony előtt fülelték le.

Gyakran azonban olyan gyerekek az elkövetők, akik még nem büntethetők, ezért a rend őrei a megelőzésre hívják fel a szépkorúak figyelmét. Azaz: sose vigyenek magukkal nagyobb összeget, s pénzüket ne a kosarukban vagy a kézitáskájukban, inkább a belső zsebeikben tartsák. Aki teheti, ne egyedül induljon vásárolni, hanem szomszéddal, ismerőssel „felfegyverkezve”.

Átányban ugyancsak az erőszakos kamaszoktól rettegnek – lassan már a pedagógusok is. Az önkormányzat tiltja és bünteti az éjszakai csellengést, az iskolában pedig pszichiáter és pszichológus segít megfékezni több tucat problémás diákot. Az oktatási intézményt ráadásul bekamerázzák, hogy szemmel tartsák a rongálókat.

Egerben szintén megelégelte a képviselő testület, hogy a tizenévesek, akik az alkoholt sem vetik meg, éjjel a városban csatangolnak, zajonganak. Miután a helybeliek a fiatalok éjszakai tombolása miatt tiltakozó levelet írtak a hivatalnak, a városatyák ősszel úgy döntöttek, hogy kezükbe veszik a dolgok irányítását. Olyan rendeletet próbáltak bevezetni, mely a 14 éven aluliakat este 10 után csak felügyelettel engedné a közterekre, vendéglátóhelyekre. A 16 évnél ifjabbaknak pedig éjfélre kellene hazaérniük.

Mindez nem tűnik túl drákói szigornak, hiszen egy átlagos szülő is hasonló szabályok közt nevelgeti gyerekét. Ám kérdéses, vajon ilyesmit előírhat-e az önkormányzat. A tervezett lépés óriási visszhangot keltett, az újságok „kijárási tilalomról” cikkeztek, s az ügy megjárta az ombudsman hivatalát. Az országgyűlési biztos végül úgy döntött, hogy az önkormányzat szükségtelenül és aránytalanul próbált beavatkozni a tizenévesek nevelésébe, csorbította a szülői jogokat és a gyermekek önrendelkezését.

Tény, hogy a nevelés a szülő joga – no meg a kötelessége is egyúttal. Ám ha erről elfeledkezik, akkor vajon ki fogja kordában tartani a tomboló kamaszokat? Hiszen annak is van önrendelkezési joga, akinek a kezéből kitépik a táskát...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek