Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Úgy hírlik, már a pánikgombra sem számíthatnak a tanyán vagy épp falun egymagukban élő idősek. Valóban veszélybe kerül a jelzőrendszeres segítségnyújtás?
Kép: Pánikgomb időseknek és betegeknek. 2010.01.19. Fotó: Bohanek Miklós
A kiszolgáltatottan, magányosan élő nyugdíjasok biztonságérzetét növeli, ha a nyakukban, zsebükben olyan készüléket hordhatnak, amellyel rosszullét vagy veszély esetén segítséget kérhetnek. Nemrég arról olvashattunk újsághírt, hogy a megváltozott finanszírozás miatt veszély fenyegeti e szolgálatokat. Egyes híradások szerint ez azt is jelentheti, hogy egy-egy idősnek több tízezer forintot kell fizetnie, illetve szociális munkások kerülhetnek utcára. Idéntől ugyanis már pályázni kell a jelzőrendszeres szolgálat költségeire.
Hogy mi igaz mindebből? – ennek jártunk utána az egri kistérségben. Mint kiderült: a támogatást eztán a szociális tárca pályázatán nyerhetik el három évre az állami, civil és egyházi fenntartók.
– A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás eddig az alapellátás része volt, s ennek megfelelően kapott normatívát – magyarázza Hevér János, a noszvaji Medicin-Liget Alapítvány kuratóriumi elnöke. Idén azonban már pályázniuk kell a szociális szolgálatoknak, ha támogatást szeretnének. Előtte kötelező előminősítésen kell részt venniük azoknak, akik ilyen segítségnyújtásra vállalkoznak. A noszvajiak is megmérettettek az elmúlt év végén: ahogy a többi pályázó, ők is szakmai programot nyújtottak be, bizonyították, hogy szakképzett személyzet várja a szépkorúak hívását, s arról is beszámoltak, mekkora területen látják el a korosakat. A noszvaji székhelyű alapítvány idén terjeszkedésre készül, ugyanis sikerült megállapodnia az egri kistérség öt községével, így náluk is megszervezik az ellátást. A Medicin-Liget tavaly még 44 készülék hívásait fogadta, idén azonban már kétszáz idős embert látnának el. Erre pályáztak legalábbis december végén. Az eredményéről egyelőre nem értesültek, csak bizakodnak.
Tavaly a jelzőrendszeres házi segítségnyújtásban részesülő nyugdíjasok után személyenként 29 ezer forint éves normatíva járt. Ezt most 35 ezer forintra emelték, s a működtetők ezen túl még 500 ezer forint támogatást is kaphatnak. Változás, hogy csak a „beszédes” rendszerek jutnak pénzhez: az idős tehát nemcsak csönget, hanem el is mondhatja, mi a baj, így kevesebb lehet a téves riasztás. Feltétel még, hogy legalább 40 szépkorúról kell gondoskodni, s 30 percen belül a helyszínre kell érni.
A dolog szépséghibája, hogy az elnyerhető támogatás utólag jár. Így csak azok a szolgáltatók járnak jól, amelyeknek akad annyi tartalékjuk, hogy akár hónapokra is megelőlegezzék a készülékek és a diszpécserközpont működtetését. A kisnyugdíjasok ugyanis a saját zsebükből nemigen tudnák megfizetni az életmentő jelzőrendszer adta biztonságot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu