Mi van, ha a bérlők sem fizetnek?

Az ország bedőlt lakáshiteleseinek kilakoltatása ellen az önkormányzatoknak adott a lehetőség: a kormányzati Bérlakás Hitelprogram. Van rá 60 milliárd forintos keret, ebből kedvezményes hitelfeltételekkel megvehetik a lakásokat, amelynek korábbi tulajdonosai bérlők maradhatnak.

LakóhelyemKeresztény Gabriella2010. 05. 31. hétfő2010. 05. 31.

Kép: A Miskolci Avasdéri panel lakótelep. 2010.04.20. Fotó: Bohanek Miklós

Mi van, ha a bérlők sem fizetnek?
A Miskolci Avasdéri panel lakótelep. 2010.04.20. Fotó: Bohanek Miklós

Borsodban elsőként Berente önkormányzata élt a lehetőséggel, családokat mentve meg a kilakoltatástól. Miskolc viszont más kiutat kénytelen keresni. A város közgyűlése 100 milliót különített el az önhibájukon kívül bajba jutott hitelesek megsegítésére, de ebből kell megvenniük a „fészekrakós” lakásokat is, s legújabb gondjuk a nem fizető bérlők ügye.

A bedőlt lakáshitelesek közül eddig negyvenen kérelmezték lakásaik megvételét bérlői jogviszonnyal, ám szerződést még senkivel nem kötöttek, mert a jelentkezők egy része nem felelt meg az önkormányzati rendelet feltételeinek. A többiekkel folyamatosan egyeztetnek.

Miskolc nyakába elég sok minden zúdult egyszerre. A legújabb gondjuk, hogy az 5400 önkormányzati lakásban élő bérlők kétharmada se fizet rendesen. Közel félezerrel már szerződést is bontottak, így a város történetében először bérlők is utcára kerülhetnek. Igaz, a díj nem fizetése miatti kilakoltatás akár évekig is elhúzódhat. A bérlő még a végrehajtás előtti napon is előállhat, hogy törleszteni fogja hátralékait, s akkor az ingatlankezelő megszünteti az eljárást.

A cég szerint a bérlakásban élők közül 3600-nál is több a hátralékosok száma, ők lassan már 260 millió forintos tartozást halmoztak fel. Legnagyobbat, másfél milliót, egyet¬len bérlőjük. Ilyen helyzetben kérdés, mire futja majd a „problémamegoldásra” szánt 100 millió forintból...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek