A kövér madár bűvkörében

kilenc nap, kétezer gyerek Európából és még sokkal messzebbről, megszámlálhatatlan program, általános felfordulás – körülbelül ez a Csiperó Kecskeméten.

LakóhelyemTanács Gábor2010. 07. 16. péntek2010. 07. 16.

Kép: Kecskemét, 2010. július 09. Csiperó XI. Nemzetközi Gyermek Fesztivál. Fotó: Ujvári Sándor

A kövér madár bűvkörében
Kecskemét, 2010. július 09. Csiperó XI. Nemzetközi Gyermek Fesztivál. Fotó: Ujvári Sándor

Csiperó, a dagadt madár kétévente, mondhatni szezonálisan bukkan fel Kecskemét utcáin. Más költöző madaraktól elsősorban a termete különbözteti meg, no meg az, hogy azoknak nincs saját daluk, amit rendszeresen bömböltetnének hangszórójukból a főtéren – mint ahogy általában a hangszóró és a bömbölés is idegen a madaraktól. Csiperó az Európa Jövője Nemzetközi Gyermek- és Ifjúsági Találkozó kabalaállata. Ezért van az, hogy az ásványvizet – más madarakkal ellentétben – úgy fogyasztja, hogy valamely bájos, kitűzős gyerek egy tisztességes palackkal betuszkol neki a nyakán lévő lukon keresztül.

A színpadon belga kislányok moz¬gásművészkednek, aztán egy dél-koreai gyerekkórus zendít rá; gyergyószent¬miklósi beat-boxosok, svéd kölyök¬rock¬zenekar, török általános iskolások váltják egymást a Kecskemét főterén elhelyezett színpadon. Az Európa Jövője Egyesület húsz éve találta ki a ma is érvényes receptet: kétévente Kecskemétre hívják Európa gyermekeit, kiket családok látnak vendégül egy hétre. Cserébe két valamit kérnek: hozzanak olyan ajándékot – táncot, éneket, gyermekjátékot –, amit nyelvi akadály nélkül nyújthatnak át, s a következő évben hívják vissza a vendéglátókat. Az elmúlt két évtizedben így összesen tizenötezer külföldi gyerek fordult meg Kecskeméten, s tizenkétezer kecskeméti iskolásnak volt lehetősége külföldön vendégeskedni.

A Csiperót – mert a kabalamadár neve a rendezvényre is átragadt – nem annyira a műsor, inkább az egészet körbevevő felszabadult hangulat teszi azzá, ami. A programok között olyanokat is találni, mint hogy a koronaőrök lehozzák a korona egyetlen hiteles másolatát Kecskemétre – hogy ez a svéd rockereknek sokat jelent-e, afelől vannak kétségeim. Mindenesetre a német kiskamaszok leginkább az István, a királyért voltak oda. Igaz, hogy egy kukkot sem értettek belőle. De mondjuk Magyarország Legbékésebb Vízágyúja – konkrét rendőrségi vízágyú, amely kétezer gyerekre spriccelt harmincöt fokban a csalánosi parkerdőben – afféle szürreális ötlet, amiből több is elférne a világban.

Húsz éve alatt a rendezvényre ráépült jó néhány dolog: csiperós házasságok, csiperós unokák, csiperós karrierek nemzetközi szervezetekben. Farkas Gábor, az Európa Jövője Egyesület elnöke mindezt valahol a fesztivál érdemének is tekinti. A kecskeméti főtéren öt felekezet temploma áll, békén megférve egymással: ilyen az igazi európai szemlélet, amire valósan lehet építkezni. S persze nem véletlen az sem, hogy a volt csiperós Rúzsa Magdi adta a fesztivál zárókoncertjét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek